Oczyść swe serce, by mogło otrzymać najobfitszą łaskę.św. Cyryl Jerozolimski

15.05.2013: Kuria Diecezjalna informuje

Nowe święto w kalenadarzu liturgicznym - Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Po raz pierwszy w Polsce będziemy obchodzić 23 maja nowe święto – Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Dla księży jest ono zachętą, by wpatrywali się w Chrystusa Kapłana, a dla wiernych – by nieśli kapłanom duchowe wsparcie.

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana zostało rozszerzone na cały Kościół w ostatnich dniach pontyfikatu Benedykta XVI i jest dla Kościoła w Polsce niejako jego testamentem duchowym. Decyzją papieża Benedykta XVI z czerwca ubiegłego roku, poszczególne konferencje episkopatów mogły zadecydować o wprowadzeniu go do kalendarza liturgicznego. Episkopat Polski podjął decyzję o wprowadzeniu nowego święta Pańskiego na zabraniu plenarnym w listopadzie 2012 r. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w lutym 2013 r. wydała dekret o zatwierdzeniu nowego święta dla Polski, zaaprobowała także polskie przekłady tekstów liturgicznych, które zostały wydane jako dodatki do Mszału i Liturgii Godzin:

1. Dodatek do Mszału. Święta Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana – w formacie A-4;
2. Dodatek do Mszału. Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana – w formacie B-5;
3. Dodatek do Brewiarza. Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana – w formacie B-6.

Dodatki do Mszału zawierają formularz Mszy św. wraz z czytaniami, a dodatek do Brewiarza posiada wszystkie godziny kanoniczne na ten dzień.
Powyższe pozycje można nabyć w Kurii Diecezjalnej.

Najnowsze