Zawsze szukajcie prawdziwego oblicza Boga.Benedykt XVI

Budynek Centrum Józefologicznego

ul. Złota 144

62-800 Kalisz

Do licznych - o fundamentalnym znaczeniu budowli i instytucji tworzonych - przez wielkiego kreatora. Księdza Biskupa, Ordynariusza Diecezji Kaliskiej dochodzi kolejne. Jego Ekscelencja, 2 lutego 2011 roku erygował Muzeum Diecezji Kaliskiej z siedziby w Kaliszu. W nadanym statucie Ks. Biskup - prof. dr hab. Stanisław Napierała stwierdza: "Muzeum kościelne nie jest tylko zbiorem dzieł sztuki, które zostały wycofane z kultu religijnego. Jest związane z misją kościoła i bieżącym jego życiem. Dokumentuje bowiem drogę, jaką kościół przeszedł na przestrzeni wieków w dziedzinie kultu, katechezy, kultury, miłosierdzia. Dokumentując oprócz geniuszu ludzkiego wiarę twórców minionych pokoleń poprzez widziane dzieła, jakie oni tworzyli - w ten sposób muzeum kościelne staje się narzędziem ewangelizacji, duchowego uniesienia, a także dialogu z tymi, którzy żyli w przeszłości".

... Niech Muzeum Diecezji Kaliskiej zgromadza zasoby jej sztuki religijno sakralnej, zabezpiecza je i chroni; niech je udostępnia w celach zarówno duszpasterskich jak i naukowych. Błogosławię całym sercem jego działalności.

Ks. prof. dr. hab. Stanisław Napierała Biskup Kaliski

Bóg bowiem stworzył świat piękny, gdyż sam jest pięknem. Artysta, przez talent, utrwala tylko zamysł Boga. Światło tej doskonałości widać szczególnie w przedmiotach i symbolach kościoła. Towarzyszą nam one przez wieki bez fałszu, prowokacji i dwuznaczności.

Władysław Tatarkiewicz - wielki polski filozof XX wieku pisał "Historia uczy, iż wszystko się zmienia, że tak dziś żywa potrzeba zmian, również przeminie prędzej czy później,..."

Pozostanie trwale rozpoznawalne piękno Boga w sztuce.

Roman Hauk - Dyrektor Muzeum

Utworzone 2 lutego 2011 roku Muzeum Diecezji Kaliskiej stanowi jej własność. Jest zlokalizowane przejściowo w wydzielonych pomieszczeniach Centrum Józefologicznego przy ul. Złotej 144 w Kaliszu. W przyszłości przewidziana jest budowa własnego gmachu Muzeum.

Muzeum Diecezji Kaliskiej poza eksponatami z istniejących kościołów przyjmuje dary, przekazy, w wyjątkowych przypadkach dokonuje zakupów: ornatów, kap, fragmentów tkanin liturgicznych, chorągwi, haftów, czasopism katolickich, modlitewników, pamiątek, rycin, oleodruków, stalorytów, drzeworytów, fotografii z wydarzeń kościoła i rodzin, figurek z porcelany, starych dokumentów, rzeźb Chrystusa
i świętych, dewocjonaliów itp. Po opracowaniu i skatalogowaniu będą wykorzystane w wystawach tematycznych o tradycji chrześcijańskiej i wierze, w aspekcie historii i współczesności.

Obecna ekspozycja - Deus Pulchritudo Multiplex Est - będzie w szerokim zakresie dostępna, wszystkim pragnącym pogłębić wiedzę o sztuce sakralnej, w tym studentom Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, Instytutowi Pedagogiczno Artystycznemu UAM i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu, a także młodzieży szkolnej wszystkich stopni.

Folder muzealny z pierwszej wystawy (pdf)

Kontakt:

MUZEUM DIECEZJI KALISKIEJ W KALISZU
Budynek Centrum Józefologicznego
ul. Złota 144
62-800 Kalisz

Dyrektor: P. mgr Roman Hauk
Wtorek - piątek, godz. 9.00 - 15.00
Kom: 502 158 194
Muzeum czynne po zgłoszeniu telefonicznym.
Zwiedzanie indywidualne i grupowe.

Najnowsze