Kto zaczyna kochać, musi być gotowy na cierpienie. św. Ojciec Pio

05.08.2016: Nauczanie Kościoła

Podziękowanie Prezydium KEP za ŚDM

PODZIĘKOWANIE ZA ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski pragnie złożyć jak naj-serdeczniejsze podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przy-gotowanie i zabezpieczenie pielgrzymki Ojca Świętego Franciszka do Polski. Dziękujemy szczególnie tym, którzy przyczynili się – tak na poziomie diecezjalnym, jak i ogólnopolskim – do organizacji Światowych Dni Młodzieży, tego wspaniałego święta młodości i wiary.

Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy ku Ojcu Świętemu Francisz-kowi za wszelki trud związany z Jego pielgrzymką do Polski. Dziękujemy Jego Eminencji ks. kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi za odwagę oraz Komi-tetowi Organizacyjnemu Światowych Dni Młodzieży za nadzwyczajną pra-cowitość. Jesteśmy przekonani, że trud włożony w przygotowanie minionych dni przyniesie plon stokrotny naszej Ojczyźnie i światu –  Kościołowi w Polsce i Kościołowi powszechnemu.

W minionych dniach objawiła się po raz kolejny pośród naszych rodaków owa wspólnota ducha, której nasza Ojczyzna tak bardzo potrzebuje dla swojego rozwoju. Wspólnota ducha, sięgająca swoimi korzeniami 1050 lat w głąb naszej historii, dawała Polakom przez wieki silne poczucie tożsamości. Wspólnota wartości, która jest ponad podziałami, każe nam patrzeć w przy-szłość naszej Ojczyzny z nadzieją.

Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do polskiej młodzieży. Wasza obecność, entuzjazm oraz zaangażowanie były pięknym świadectwem dojrzałej wiary i miłości do Chrystusa i Kościoła.

Dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu władz państwowych i samo-rządowych oraz tak wielu instytucji: policji, wojska, straży pożarnej, służb medycznych, tysięcy wolontariuszy a także rodzin, które ze staropolską gościnnością przyjmowały pielgrzymów z kraju i zagranicy, miliony pielgrzy-mów zebranych w Krakowie i w innych miejscach mogły cieszyć się obe-cnością, słowami i gestami Ojca Świętego Franciszka.

W sposób szczególny dziękujemy pracownikom mediów, zwłaszcza telewizji publicznej, którzy z najwyższym zaangażowaniem – na dobrym mery-torycznym i technicznym poziomie – relacjonowali ostatnie wydarzenia, tak ważne dla milionów Polaków. Dzięki temu Chrystusowe przesłanie o Bożym miłosierdziu mogło dotrzeć do ponad 180 krajów świata. Przyczyniło się – podobnie jak obecność tak licznie zebranej reprezentacji młodzieży z całego świata – do wielowymiarowej promocji Polski.

Zapewniamy o naszych modlitwach w intencji tych, którzy przyczynili się do owocnego przeżycia minionych dni i prosimy Boga bogatego w miło-sierdzie o obfite błogosławieństwo dla was wszystkich.

/-/Abp Stanisław Gądecki

Metropolita Poznański

Przewodniczący KEP

/-/Abp Marek Jędraszewski

Metropolita Łódzki

Zastępca Przewodniczącego KEP

/-/Bp Artur G. Miziński

Sekretarz Generalny KEP

Warszawa, dnia 3 sierpnia 2016 r.