Upadając i podnosząc się, nauczyłam się iść pod górę. św. Teresa z Avila

DIECEZJALNE STUDIUM ŻYCIA RODZINNEGO

Dekretem Ks. Bpa Ordynariusza w sierpniu 1992 r. w ramach Referatu Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej w Kaliszu powołane zostało do istnienia Diecezjalne Studium życia Rodzinnego z siedzibą w Kaliszu przy ul. Kordeckiego 3. Dyrektorem Diecezjalnego Studium życia Rodzinnego został mianowany Ks. Kanonik Bolesław Stefaniak - Diecezjalny Duszpasterz Rodzin.

W 2013 roku dekretem Księdza Biskupa Edwarda Janiaka Diecezjalnym Duszpasterzem Rodzin został Ksiądz Sławomir Kostrzewa.

Duszpasterstwo Rodzin zmieniło swoją siedzibę na adres:

62-800 Kalisz, ul. Harcerska 1A.

Studium przygotowuje do pracy w parafialnym poradnictwie Rodzinnym z narzeczonymi i małżeństwami w charakterze doradcy życia rodzinnego.

Program Diecezjalnego Studium życia Rodzinnego obejmuje bloki wybranych zagadnień dotyczących życia małżeńskiego i rodzinnego:

filozoficznych
biblijno - teologicznych
socjologicznych
psychologicznych
medyczno - seksuologicznych
moralnych
prawnych
metodycznych

Na pierwsze Studium w nowej Diecezji zorganizowane przez Ośrodek Diecezjalny Duszpasterstwa Rodzin zgłosiło się we wrześniu 1992r. 28 słuchaczy.

Zajęcia rozpoczęły się 10października 1992 r. i trwały dwa lata.

15października 1994 r. dwunastu absolwentów otrzymało od Ordynariusza Diecezji Ks. Bpa Stanisława Napierały dyplomy ukończenia Diecezjalnego Studium Życia Rodzinnego. Po otrzymaniu misji kanonicznej z Kurii Diecezjalnej osoby te podjęły pracę w poradnictwie Rodzinnym w parafiach na terenie Diecezji.

Następny nabór do studium zorganizowano w 1996r. Zgłosiło się 8 słuchaczy. Wobec małej liczby uczestników przeprowadzono Roczny Kurs podstawowy przygotowujący do nauki metod Naturalnego Planowania Rodziny i odpowiedzialnego rodzicielstwa.

Kurs ten ukończyło w 1997 r. 6 osób.

Wykładowcami w studium byli specjaliści z poszczególnych dziedzin zapraszani z Warszawy - Ks. Kazimierz Kurek, z Włocławka - Ks. Eugeniusz Stachura, z Poznania - pani dr Teresa Kramarek.

W Roku Wielkiego Jubileuszu zorganizowano kolejny nabór do Diecezjalnego Studium Życia Rodzinnego. Zgłosiło się 28 uczestników. Z tego 11 osób otrzymało dyplomy ukończenia Studium z rąk Ks. Bpa Ordynariusza w dniu 20października 2001 r.

Studium Życia Rodzinnego skoncentrowało uwagę na tematyce życia małżeńskiego i rodzinnego i na praktycznym prowadzeniu zajęć w Poradniach Parafialnych.

Aktualnie na Diecezjalnym Studium Życia Rodzinnego przygotowuje się 30 osób.

Dane 2014 r.