Lepiej jest cierpieć dla Pana niż czynić cuda.św. Jan od Krzyża

23.09.2018   Aktualności

Biskup Edward wręczył Pierścienie Świętego Józefa

Biskup kaliski Edward Janiak wręczył Srebrne Pierścienie św. Józefa parafianom Ostrowskiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, którzy od początku istnienia parafii angażują się w jej rozwój.

W związku z 24. rocznicą utworzenia parafii w ostrowskim sanktuarium trwają rekolekcje parafialne, które głosi o. Krzysztof Stachowiak ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w Papui Nowej Gwinei.

Dzisiaj na porannej Mszy św. sprawowanej przez kustosza sanktuarium ks. prał. Andrzeja Szudrę biskup kaliski Edward Janiak dokonał odznaczeń.

W swoim słowie biskup wskazał, że 23 września mija 50. rocznica od śmierci o. Pio, a kilka dni wcześniej minęło 100 lat od momentu, kiedy o. Pio otrzymał stygmaty. – O. Pio należy do najbardziej popularnych świętych. Duchowny miał wielką cierpliwość słuchania. Przez 50 lat nosił stygmaty, otwarte rany na rękach, nogach i na boku. Był bardzo popularny. Tysiące pielgrzymów przybywało do niego. Jego czcicielem był papież Jan Paweł II. Ks. Karol Wojtyła jako biskup krakowski napisał list do o. Pio, aby modlił się o uzdrowienie dr Wandy Pułtawskiej i tak stało się – mówił bp Janiak.

Podziękował parafianom zaangażowanym w budowę i rozwój Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim.

W Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego Srebrne Pierścienie św. Józefa otrzymali: Aleksandra i Jarosław Rynowieccy, Barbara i Antoni Zmyślony, Czesław i Krystyna Kempa, Leszek Wasiak, Janina Jerzak. Pierścień przyznano także Stefanii Stawik, która zmarła w minionym tygodniu.

Parafia Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim została wydzielona z parafii NMP Królowej Polski i liczy ok. 5800 wiernych. Jej pierwszym proboszczem został ks. Andrzej Szudra, któremu w 2003 r. ówczesny biskup kaliski zlecił zadanie budowy kościoła parafialnego oraz tworzenie ośrodka duszpasterskiego. 26 września 1993 r. został poświęcony krzyż i plac pod budowę kaplicy. Rok później 25 września 1994 r. bp Stanisław Napierała poświęcił kaplicę i erygował parafię Miłosierdzia Bożego.

Budowę kościoła rozpoczęto 2 kwietnia 2005 r., czyli w dniu śmierci Jana Pawła II. Pierwszą Mszę św. w nowym kościele odprawiono 19 września 2009 r. Tego dnia bp Stanisław Napierała wmurował kamień węgielny pod budującą się świątynię. Była to cegła z grobu św. siostry Faustyny Kowalskiej, którą poświęcił Jan Paweł II w Rzymie 21 marca 2001 r.

W dniu 27 maja 2012 r. ówczesny biskup kaliski Stanisław Napierała poświęcił nową świątynię, konsekrował ołtarz i ogłosił kościół Ostrowskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W kościele znajduje się Kaplica Świadków Miłosierdzia Bożego, w której wiszą obrazy: św. s. Faustyny Kowalskiej, św. ojca Pio, bł. Jana Pawła II, bł. Matki Teresy z Kalkuty, bł. ks. Michała Sopoćki, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W parafii czczone są relikwie tych świętych i błogosławionych.

2 kwietnia 2016 r. biskup kaliski Edward Janiak ustanowił Kaplicę Wieczystej Adoracji.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI