Pierwszy kościół w Grabowie powstał z drewna najprawdopodobniej pod koniec XIV wieku i spłonął w czasie pożaru w 1528 roku. Konsekracji obecnego kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Mikołaja w Grabowie nad Prosną dokonał abp Walenty Dymek 10 października 1949 roku.
W centrum Złoczewa, przy skrzyżowaniu dróg krajowych, przy trasie Złoczew – Sieradz znajduje się klasztor sióstr kamedułek. Ten pobernardyński zespół klasztorny pochodzi z początku XVII wieku. Mury okalające zespół kryją w swym wnętrzu wiekowy klasztor, jak i późnorenesansowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Kościół pw. św. Michała Archanioła w Ostrzeszowie to tylko część zespołu klasztornego - oprócz niego znajdziemy jeszcze klasztor i kaplicę św. Judy Tadeusza. Gospodarzem, a właściwie gospodyniami zespołu klasztornego od prawie 90 lat są siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.
W Skalmierzycach znajduje się sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej z uznawanym za cudowny obrazem przedstawiającym Maryję trzymającą na lewym ramieniu Dzieciątko. Kult Maryi w Skalmierzycach datuje się od XV wieku.
Do zakończenia I wojny światowej Brąszewice należały do parafii w Wojkowie. Dekret erygujący parafię w Brąszewicach wydano 29 września 1919 roku.
Pierwsza świątynia prawdopodobnie powstała w XIII wieku i jej fundatorami byli właściciele Burzeńscy.
Barokowy kościół w Serafinowie prezentuje typowe cechy dla budownictwa wiejskiego, jest konstrukcji zrębowej, oszalowany, z węższym prezbiterium skierowanym ku wschodowi. Wygląd kościoła nie zmienił się w znaczący sposób od momentu wzniesienia.
Pierwotnie wzgórze pogańskie, a od kilkuset lat istotne miejsce dla chrześcijan. Przy dobrej pogodzie widoczne nawet z kilkunastu kilometrów. Chelmce to najstarsza wieś i parafia w powiecie kaliskim.
Kościół w Wysocku Wielkim, swoją historią sięgającą średniowiecza, doczekał się kilku ciekawych legend. Pozwalają one inaczej spojrzeć na historyczny obiekt liczący sobie kilkaset lat - tym bardziej, że trudno takim opowieściom odmówić uroku.
Iwanowice, niegdyś miasto, a dzisiaj niewielka wieś położona niedaleko Kalisza to ważny punkt na mapie zabytków sakralnych diecezji kaliskiej.