Bp Bryl do Rycerzy Kolumba: bądźcie mądrymi i roztropnymi ojcami
27 kwietnia 2024
- Chciałbym razem z wami modlić się, abyście patrząc na obraz św. Józefa uczyli się być dojrzałymi, mądrymi i roztropnymi ojcami w wymiarze fizycznym, ale także w wymiarze duchowego ojcostwa - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w Narodowym Sanktuarium św. Józefa przewodniczył Mszy św. w ramach Pielgrzymki Rycerzy Kolumba na zakończenie ogólnopolskiej peregrynacji ikony św. Józefa.
Bp Bryl do Rycerzy Kolumba: bądźcie mądrymi i roztropnymi ojcami

W homilii celebrans wskazując na obraz św. Józefa Kaliskiego zaznaczył, że wizerunek ten zaprasza mężczyzn do dojrzałego ojcostwa. -„Nikt nie rodzi się ojcem, ale staje się ojcem. I nie staje się nim jedynie dlatego, że wydaje dziecko na świat, lecz ponieważ odpowiedzialnie podejmuje o nie troskę. Za każdym razem, gdy ktoś podejmuje odpowiedzialność za życie drugiego, w pewnym sensie sprawuje wobec niego ojcostwo. W społeczeństwie naszych czasów dzieci często zdają się być osierocone przez ojców. Także dzisiejszy Kościół potrzebuje ojców” - odwoływał się do listu Patris cordepapieża Franciszka.

Wskazując na 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II przytoczył słowa z homilii wygłoszonej 4 czerwca 1997 r. w Kaliszu, które są przesłaniem na dzisiejsze czasy.

Akcentował, że papież zawsze podkreślał, że rodzina jest wielką wartością. -„To miłość małżeńska i rodzinna jest ciągle uszlachetniana, doskonalona przez wspólne troski i radości, przez wspieranie się w chwilach trudnych. Zapomina o sobie samym dla dobra umiłowanego człowieka” - mówił za Janem Pawłem II.

Przypomniał, że Ojciec Święty zachęcał Polaków, aby zawsze byli solidarni z życiem. -„Wołanie to kieruję do wszystkich moich rodaków bez względu na przekonania religijne. Potrzebna jest więc powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia” - cytował papieża.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego dokonano zawierzenia patronowi Rycerzy Kolumba.

Pielgrzymka Rycerzy Kolumba do św. Józefa w Kaliszu odbyła się na zakończenie ogólnopolskiej peregrynacji ikon św. Józefa, która rozpoczęła się 8 października 2022 r., w trakcie Rodzinnej Pielgrzymki Rycerzy Kolumba na Jasną Górę. Podczas Mszy św. w bazylice jasnogórskiej trzy kopie ikony zostały pobłogosławione przez Kapelana Stanowego Rycerzy Kolumba abp. Wacława Depo, a następnie rozpoczęły wędrówkę po całej Polsce.

Peregrynacji ikony św. Józefa towarzyszył program „Życie Mam”, którego celem jest wsparcie Domów Samotnej Matki w ponad 30 diecezjach w Polsce.

Obecnie Rycerze Kolumba angażują się w nowe dzieło, jakim jest utworzenie hospicjum dla dzieci.

Przed Mszą św. konferencję wygłosił ks. dr Janusz Chyła, proboszcz parafii Chojnice.  

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI