Bp Bryl do proboszczów: nie jesteście urzędnikami kościelnymi, ale pasterzami
31 maja 2024
- Chciałbym zaprosić, żebyście przyjęli z otwartym sercem parafian i parafie, do których pójdziecie. Pamiętajcie, że nie jesteście urzędnikami kościelnymi, ale pasterzami, którzy mają być blisko powierzonych im ludzi - mówił bp Damian Bryl. W katedrze św. Mikołaja w Kaliszu biskup kaliski wręczył kapłanom dekrety proboszczowskie.
Bp Bryl do proboszczów: nie jesteście urzędnikami kościelnymi, ale pasterzami

Bp Bryl do proboszczów: nie jesteście urzędnikami kościelnymi, ale pasterzami

- Chciałbym zaprosić, żebyście przyjęli z otwartym sercem parafian i parafie, do których pójdziecie. Pamiętajcie, że nie jesteście urzędnikami kościelnymi, ale pasterzami, którzy mają być blisko powierzonych im ludzi - mówił bp Damian Bryl. W katedrze św. Mikołaja w Kaliszu biskup kaliski wręczył kapłanom dekrety proboszczowskie.

Po odmówieniu modlitwy brewiarzowej biskup kaliski skierował słowo do kapłanów.

Podkreślał, że zawsze w centrum życia proboszcza powinien być Pan Jezus. – Bardzo mi zależy, żeby Jezus zawsze był w centrum, żebyśmy zawsze szukali Jego w naszym osobistym życiu, ale także w naszej posłudze. Jesteście posłani, żeby zanieść Jezusa parafianom, żeby być pasterzami, żeby Jezus mógł się wami posługiwać – powiedział bp Bryl.

Prosił kapłanów, aby modlili się za swoich parafian. - Bardzo chciałbym, żebyście dbali o modlitwę, żebyście mieli czas na modlitwę osobistą i modlitwę z waszymi parafianami. Chciałbym, żebyście modlili się za waszych parafian. Proboszcz ma obowiązek modlić się za parafian, proszę dbajcie o to, aby w niedzielę była Msza św. za parafian, ale także módlcie się za waszych parafian na co dzień – zaznaczył duchowny.

Wskazywał, że proboszcz powinien być pokorny wobec parafii. - Historie tych parafii nie zaczynają się od waszego przyjścia, tam ludzie modlą się już od długich lat, w niektórych parafiach nawet od wieków. Miejcie szacunek do parafii i do waszych poprzedników – podkreślił biskup kaliski.

Prosił proboszczów, aby swoim parafianom głosili Ewangelię, a nie swoje pomysły. - Spróbujcie kształtować życie tych wspólnot w dobrym klimacie, głoście im dobrą nowinę, którą przyniósł Jezus. Nie ma miłości pasterza, gdy nie ma szacunku. Szanujcie każdego człowieka. Módlcie się o ducha szacunku. Chciałbym, żebyście z jednej strony umacniali tych, którzy są blisko, a z drugiej mieli otwartość na tych, którzy odeszli, pogubili się – mówił bp Bryl.

Akcentował, że bardzo ważna jest troska o osoby potrzebujące wsparcia. - Bardzo mi zależy na trosce o biednych, o to, żebyście rozglądali się czy nie ma potrzebujących i próbowali pomóc na miarę możliwości. Bardzo mi zależy, żeby w każdej parafii był Caritas, który będzie wspierał potrzebujących – zaznaczył pasterz Kościoła kaliskiego.

Zachęcał proboszczów do dobrej współpracy. - Chciałbym, żebyście rozwijali ducha współpracy z różnymi środowiskami, z samorządami, organizacjami, strażakami, kołami gospodyń. Niech to będzie wspólne budowanie. Nie traktujmy ludzi przedmiotowo, ale razem działajmy – powiedział bp Bryl.

Biskup kaliski Damian Bryl po wręczeniu księżom dekretów mianujących ich proboszczami udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI