
W homilii celebrans stwierdził, że młodzież skupiona w Szkolnych Kołach Caritas jest pięknym przykładem, także dla dorosłych, pomagania osobom, które są w trudnej sytuacji. - Dziękuję za wasze zaangażowanie, za pomoc, którą świadczycie konkretnym osobom. Wiem, że niektórzy z was odwiedzają osoby starsze, niektórzy zbierają produkty przy Biedronce, niektórzy wspierają osoby chore - powiedział kaznodzieja.
Akcentował, że wolontariusze są dla wielu ludzi znakiem nadziei. - Jesteście znakiem, że są dobrzy ludzie na świecie, że są ludzie, którzy są gotowi do pomocy. I to jest dla nas wszystkich piękne świadectwo. Ktoś widząc was może sobie też przypomnieć, że jest zaproszony do tego, żeby nie był obojętny na ludzką biedę i strapienie – zaznaczył biskup kaliski.
Zachęcał młodych, aby nie ustawali w niesieniu innym nadziei. – Nadzieją dla wielu osób, które odwiedzacie jest to, że przyniesiecie coś, co ta osoba potrzebuje, ale nadzieją jest także to, że przyjdziecie i będziecie blisko tej osoby, że dacie jej znak, że ona jest dla was ważna, że nie została sama w swoim strapieniu, ale może na kogoś liczyć. Za to bardzo wam dziękuję – stwierdził celebrans.
Wskazywał, że pomoc drugiemu człowiekowi zawsze musi wypływać z miłości. - Dzisiaj Pan Jezus zaprasza nas, żeby ta nasza miłość rozwijała się, żebyśmy kochali coraz bardziej. Chcemy Pana Jezusa naśladować, chcemy kochać tak jak On, a nie według naszych pomysłów i naszych wyobrażeń, ponieważ Pan Jezus kocha najdoskonalej i On najlepiej wie, co drugiemu najbardziej potrzeba – przekonywał bp Bryl.
Po komunii św. przedstawiciele wolontariuszy zawierzyli Szkolne Koła Caritas Matce Bożej Skalmierzyckiej.
Po Mszy św. w Domu Parafialnym odbyło się spotkanie, podczas którego wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego pt. „Św. Franciszek patronem pokoju” i konkursu na logo jubileuszowe „Jubileusz w Kościele i jubileusz w Caritas”.
Młodzież miała okazję wysłuchać świadectwa rapera Anatoma i bawić się wspólnie podczas koncertu. Dla wolontariuszy przygotowano także słodki poczęstunek i zupę.
Jak wyjawił w rozmowie z KAI ks. Łukasz Skoracki w szkołach na terenie diecezji kaliskiej działają Szkolne Koła Caritas i Koła Charytatywne. - Młodzież na co dzień działa w swoich środowiskach szkolnych, dlatego te inicjatywy zależą od nauczycieli, ich pomysłów i zaangażowania. My jako Caritas wspieramy młodych w ich działaniu, nieraz podpowiadamy pomysły. Chcemy, żeby ta dobroć rozchodziła się szeroko i żeby szkoły miały poczucie, że mogą zawsze oczekiwać od nas wsparcia – podkreślił zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kaliskiej.
Ewa Kotowska-Rasiak/KAI