Na początku Mszy św. przedstawiciele parafian opowiedzieli o dwuletniej współpracy z proboszczem ks. Łukaszem Rau, która zaowocowała dziełami materialnymi i wydarzeniami kulturalnymi, a przede wszystkim rozwojem duchowym.
W homilii celebrans stwierdził, że w dzisiejszych czasach różnych myśli i idei potrzebna jest wiara, która wynika z osobistego przekonania. – Potrzeba, żebyśmy zatroszczyli się o naszą wiarę, by ją wyznawać rzeczywiście z przekonania, a nie tylko dlatego, że inni obok nas wierzą, że jest zwyczaj chodzenia do kościoła. Wiara ze zwyczaju to już jest coraz słabsza motywacja. Widzimy jak wielu ludzi obok nas odchodzi i obojętnieje na Pana Boga, dlatego potrzeba naszych osobistych decyzji pójścia za Jezusem – powiedział bp Bryl.
Akcentował, że niebezpieczeństwem jest wybiórczość naszej wiary. - Chciałbym razem z wami modlić się, żebyśmy umieli przyjąć całą Ewangelię, także to co jest trudne, może nawet wymagające. Przyjąć wszystko co Bóg nam objawił, a nie tylko to co nam pasuje – zaznaczył kaznodzieja.
Podkreślał, że Pan Jezus zaprasza do tego, aby Go naśladować. - Jezus chce, żebyśmy umieli służyć innym, żeby nie szukać tylko swojego dobra, ale pytać o dobro innych, żeby być dla innych – mówił biskup kaliski.
Zachęcał wiernych do wrażliwości i gotowości do wzajemnej pomocy. – Bardzo chciałbym, żeby to doświadczenie wspólnoty było także doświadczeniem otwarcia na tych, którym jest trudno. Dzisiaj w całym Kościele wspieramy powodzian, bo słyszymy i widzimy jak wielkie tragedie przeżywają. Bardzo dziękuję, że włączacie się w tę pomoc, ale też chciałbym zaprosić, żeby duch wrażliwości towarzyszył tym, którzy żyją w waszej parafii, a jest im trudno. Miejmy taką dobrą wrażliwość i gotowość do wzajemnej pomocy – przekonywał celebrans.
Biskup dziękował proboszczowi i parafianom za to, że wspólnie wykonali tak wiele dzieł, dzięki którym wypiękniało otoczenie wokół świątyni. - Cieszymy się zaangażowaniem księdza proboszcza, ale jesteśmy świadomi, że gdyby nie było zrozumienia ze strony parafian to niewiele można byłoby zrobić. Dziękuję wam za to, że razem troszczycie się o parafię – powiedział bp Bryl.
Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrował ks. Łukasz Rau, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Olszowej.
Pierwsza wzmianka o Olszowej pochodzi z 1266 r. Kościół parafialny powstał na przełomie XIII i XIV w. i był wtedy pod wezwaniem św. Mikołaja. Parafia wymieniana jest również w dokumentach z 1553 r. Świątynia została 11 lipca 1659 r. uposażona przez Jana Szyszkowskiego, kaliskiego sędziego ziemskiego. Jej konsekracji w 1623 r. dokonał biskup sufragan wrocławski Marcin Kolsdorf.
Nowy drewniany kościół wzniesiony w 1749 r., a w 1870 r. dobudowano do niego zakrystię. Z wizytacji przeprowadzanych w latach 1651-1652 wynika, że w Olszowej znajdował się kościół, ale nie było proboszcza, do świątyni dojeżdżali franciszkanie z Ostrzeszowa.
Drewniany kościół w latach 1982 - 1985 został gruntownie odrestaurowany. W ołtarzu głównym znajduje się malowany renesansowy tryptyk z 1595 r. przedstawiający Ukrzyżowanie z postaciami klęczących fundatorów, zaś na awersach skrzydeł tryptyku widać św. Stanisława Biskupa i św. Elżbietę oraz Chrystusa i Matkę Bożą Bolesną, w zwieńczeniu jest Bóg Ojciec, którego otaczają: Chrystus i Matka Boża, w predelli widać Ostatnią Wieczerzę.
Ewa Kotowska-Rasiak/KAI