Bp Buzun: Eucharystia wyraża tęsknotę Boga za człowiekiem
30 maja 2024
- Bóg chce zamieszkać w sercu człowieka, jednak po naszej stronie jest ta decyzja zaangażowania się w relację z Nim - mówił bp Łukasz Buzun, który w uroczystość Bożego Ciała przewodniczył Mszy św. w kaliskiej katedrze. Po Mszy św. odbyła się procesja ulicami miasta.
Bp Buzun: Eucharystia wyraża tęsknotę Boga za człowiekiem

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej podkreślał, że po Mszy św. wierni przejdą ulicami Kalisza za Najświętszym Sakramentem wyznając w ten sposób swoją wiarę.

Zaznaczył, że Eucharystia wyraża tęsknotę Boga za człowiekiem. – ZEucharystii płynie przesłanie, że Bóg chce zamieszkać we wnętrzu człowieka, chce, żebyśmy zrobili Mu miejsce. Bóg tęskni za człowiekiem, żeby przelać swą miłość do naszego serca. Boża miłość może napełnić nasze serce i uczynić je szczęśliwym. Człowiek w trudnych doświadczeniach mając Bożą miłość w swoim sercu potrafi przez to wszystko przejść w dobry sposób i to wszystko owocuje w naszym życiu jeszcze większym dobrem – stwierdził kaznodzieja.

Akcentował, że doświadczenie obecności Chrystusa dokonuje się na drodze wiary. – Jednak po naszej stronie jest ta decyzja zaangażowania się w relację z Bogiem, uczestnictwa w Eucharystii. Na drodze otwarcia swojego serca uczestniczymy pełniej w Eucharystii, w tajemnicy obecności Boga przychodzącego – stwierdziłcelebrans.

Przekonywał, że w życiu człowieka bardzo ważna jest modlitwa. - Na każdym etapie naszego życia wezwani jesteśmy do tego, żeby się modlić: na nabożeństwach majowych, nabożeństwach czerwcowych, przed Najświętszym Sakramentem, stając wobec Pana na Eucharystii i przyjmując Go do swojego serca. Modlitwa nas oczyszcza, szczególnie modlitwa eucharystyczna – podkreślił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Zachęcał wiernych, aby Maryję wzięli sobie za przewodniczkę. - Prośmy dzisiaj Maryję, która przyniosła nam Jezusa pod swoim sercem, aby była na tej drodze dla nas przewodniczką i matką. Ona jest matką Jezusa Chrystusa, jest matką Kościoła, jest matką każdego z nas, jest Matką Eucharystii – mówił bp Buzun.

Wraz z bp. Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali kapłani, wśród których byli neoprezbiterzy.

Po Mszy św. procesja przeszła ulicami miasta. Przy każdym ołtarzu rozważanie dotyczące Eucharystii wygłosił ks. Łukasz Poczekaj.

Na kaliskim Rynku przy czwartym ołtarzu bp Buzun udzieliłbłogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Zdjęcia: Arleta Wencwel-Plata/Opiekun