
Modlitwę rozpoczęła Droga krzyżowa, podczas której osoby z zespołu prewencji ds. ochrony dzieci i młodzież przeczytały rozważania przygotowane przez o. Mateusza Filipowskiego OCD, duszpasterza Osób Skrzywdzonych i odpowiedzialnego za prewencję w warszawskiej prowincji karmelitów bosych.
Po nabożeństwie Drogi krzyżowej Mszy św. przewodniczył bp Damian Bryl, który zaprosił do modlitwy w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym. – Dzisiaj w Kościele spotykamy się, aby modlić się w szczególnej intencji. Zawsze w pierwszy piątek Wielkiego Postu w szczególny sposób modlimy się za wszystkich skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym we wspólnocie Kościoła. Modlimy się z przejęciem za tych naszych braci i nasze siostry, żeby dobry Bóg wsparł ich, umocnił, uzdrowił rany. Modlimy się pokornie za wspólnotę Kościoła, abyśmy wobec tych ludzkich dramatów nigdy nie byli obojętni, byśmy też umieli dobrze wspierać, mądrze towarzyszyć, aby te osoby mogły żyć w wolności i by ich godność zawsze była uszanowana – mówił biskup kaliski.
W homilii ks. Przemysław Kaczkowski odwołując się do słów „Krzycz na całe gardło, nie przestawaj” z czytania z Księgi proroka Izajasza podkreślał, że krzyk jest głosem człowieka, który doświadczył przemocy i szuka ratunku. - Dzisiaj w pierwszy piątek Wielkiego Postu nasz wzrok skierowany jest na osoby, które w swoim życiu doświadczyły dramatu wykorzystania seksualnego. Te osoby także krzyczą, ale nie jest to krzyk, który pochodzi z gardła, ale z serca, pełen boleści, bardzo przejmujący. To długotrwały krzyk, który często jest wyrazem bezsilności. Krzyk, który nie przez wszystkich jest usłyszany, bo jedni nie mogą usłyszeć, a inni po prostu nie chcą – stwierdził kaznodzieja.
Zaznaczył, że człowiek staje pod krzyżem, aby spoglądać na cierpiącego Jezusa o poronionej twarzy. – W Jego obliczu chcemy zobaczyć także nasze własne oblicza noszące ślady tego, co było, noszące ślady naszej bezradności, cierpienia, osamotnienia, zdrady, może jakiejś przemocy, której doświadczaliśmy w swoim życiu – mówił duchowny.
Akcentował, że nadzieja jest siłą dla wszystkich osób, które w swoim życiu doświadczyły wykorzystania seksualnego, bo ona pozwala im budować na nowo relacje i dążyć do normalnego, szczęśliwego życia, które jest należne każdemu człowiekowi.
Przekonywał, że nadzieja jest swoistym motorem napędowym dla wspólnoty Kościoła, który pragnie wszystkie sytuacje, w których rodzi się podejrzenie popełnienia przestępstwa, w sposób należyty wyjaśnić, sprawców ukarać, skrzywdzonym pomóc.
Podkreślił, że nadzieja jest motorem napędowym wszystkich działań prewencyjnych, które służą temu, aby nigdy to zło nie powtórzyło się.
- Nadzieja jest naszą siłą i tę nadzieję odnajdujemy w Jezusie, dlatego dzisiaj tutaj jesteśmy, aby modlić się i solidaryzować z osobami, które doświadczyły w swoim życiu przemocy i wykorzystania seksualnego. Jeżeli tu jesteśmy, drodzy bracia i siostry przeniknięci tą nadzieją ufamy, że spełni się obietnica Pana zapisana u proroka Izajasza „Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza i szybko rozkwitnie twe zdrowie. Wtedy zawołasz, a Pan odpowie. Wezwiesz pomocy, a on rzeknie oto jestem” – powiedział przewodniczący zespołu prewencji ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup kaliski podziękował wiernym za czas wspólnej modlitwy. Poinformował, że w diecezji od kilku miesięcy działa poradnia, w której wsparcia mogą szukać osoby dotknięte doświadczeniem wykorzystania seksualnego. – Mamy osoby, które chcą wspierać, towarzyszyć, które potrafią to robić w profesjonalny sposób. Są tutaj z nami dzisiaj i chciałbym im bardzo podziękować za zaangażowanie – powiedział bp Bryl.
Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem modlili się ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. kan. Bogumił Kempa, oficjał Sądu Biskupiego i delegat biskupa kaliskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży, ks. Przemysław Kaczkowski, notariusz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej, przewodniczący zespołu prewencji ds. ochrony dzieci i młodzieży, ks. Szymon Rybak, kapelan biskupa, klerycy etapu propedeutycznego kaliskiego seminarium wraz z prefektami ks. Dariuszem Kulińskim, ks. Pawłem Rybakiem i ks. Przemysławem Tyblewskim.
Nabożeństwa Drogi krzyżowej i Msze św. w tej intencji zostały odprawione także w kościołach w Bukownicy i Kowalewie.
Ewa Kotowska-Rasiak/KAI