
Najważniejszym punktem rekolekcji każdego dnia była Eucharystia. Codzienne konferencje ukazujące św. Józefa jako wzór dla mężczyzny głosił ks. dr Piotr Górski. - Wpatrujemy się w św. Józefa jako tego, który jest przykładem dla mężów, ojców i wszystkich mężczyzn. Odnajdujemy pewne cechy św. Józefa wsłuchując się w Słowo Boże rozpoczynając od Starego Testamentu, gdzie szukamy inspiracji również w Józefie Egipskim, ale później w Nowym Testamencie widzimy kim jest św. Józef jako mąż, jako ojciec, jako ten, który chroni Świętą Rodzinę przed Herodem, jako ten, który dla współczesnych mężczyzn jest kimś kto, jak mówi jego imię, oddala zło, ale też otwiera na dobro. Taka jest główna myśl tych rekolekcji. Józef jako mężczyzna chroniący od zła, ale też otwierający na to, co jest dobre, na Boże błogosławieństwo, na Bożą obecność, przede wszystkim na obecność Boga Ojca w naszym życiu – tłumaczył w rozmowie z KAI duchowny.
Pomysłodawcą Rekolekcji Męskich ze św. Józefem w Kaliszu był Witold Woźniak, który podkreślał, że jest to dzieło św. Józefa. - Przed dwoma laty miałem okazję pierwszy raz uczestniczyć w takich rekolekcjach w Kazimierzu Biskupim. Tam zaczęła mnie dręczyć myśl: dlaczego takich rekolekcji nie ma w Kaliszu, gdzie jest Narodowe Sanktuarium św. Józefa i Dom Pielgrzyma do wykorzystania, czyli wszystko to co jest potrzebne do rekolekcji. W 2024 roku znowu uczestniczyłem w tych rekolekcjach i byłem bardzo mocno zachwycony ich formą. Coraz bardziej we mnie kiełkowała myśl zorganizowania takich rekolekcji w Kaliszu. Jesienią ubiegłego roku wraz z kolegą Marcinem Brzozowskim, który był organizatorem w Kazimierzu Biskupim podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu męskich rekolekcji w Kaliszu - zaznaczył organizator.
Wskazywał, że tematem przewodnim rekolekcji jest św. Józef jako wzór każdego mężczyzny niezależnie czy jest on głową rodziny czy kawalerem. - W przedsięwzięciu pobłogosławił nam biskup kaliski Damian Bryl. Kiedy o pomyśle usłyszał ks. prałat Jacek Plota to od razu dał nam do dyspozycji bazylikę i Dom Pielgrzyma. Pomysł pomógł nam rozpropagować ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina, gdzie miałem audycje na ten temat. Marzyłem o 50 osobach, a św. Józef tak zadziałał, że w rekolekcjach uczestniczy ok. 150 mężczyzn z całej Polski – podkreślił Witold Woźniak.
Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Arleta Wencwel-Plata i fb Sanktuarium św. Józefa