Opatów: parafianie i strażacy uczcili swojego patrona – św. Floriana
06 maja 2023
- Drodzy strażacy chcemy wam dzisiaj podziękować za to, że nie myślicie tylko o sobie, że drugi człowiek jest dla was ważny, że to nie są tylko puste słowa, ale przeradzają się w czyn – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. ku czci św. Floriana, patrona parafii w Opatowie.
Opatów: parafianie i strażacy uczcili swojego patrona – św. Floriana

Opatów: parafianie i strażacy uczcili swojego patrona – św. Floriana

- Drodzy strażacy chcemy wam dzisiaj podziękować za to, że nie myślicie tylko o sobie, że drugi człowiek jest dla was ważny, że to nie są tylko puste słowa, ale przeradzają się w czyn – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. ku czci św. Floriana, patrona parafii w Opatowie.

W homilii celebrans podkreślał, że służba strażacka ma także wymiar duchowy i religijny, bo strażacy w swoje działania zawsze zapraszają Pana Boga, ufają, że Pan czuwa i prowadzi.

Wskazał, że strażak to człowiek, który ma wrażliwe serce, nie myśli tylko o sobie, ale potrafi dostrzec potrzebującego człowieka i idzie mu z pomocą. - Drodzy parafianie ważne jest, żebyśmy wszyscy dbali, aby nasze serca nie skamieniały, żebyśmy mieli taką piękną, dobrą wrażliwość. Brakiem wrażliwości jest obojętność. Papież Franciszek często mówi, że to jest najbardziej bolesne doświadczenie dzisiejszych czasów. Dbajmy proszę, żeby nasze serca były wrażliwe – zaznaczył kaznodzieja.

Stwierdził, że służba zawsze łączy się z poświęceniem. - Dziękując Bogu za ducha służby strażaków, chcę modlić się o ducha służby dla nas wszystkich. Ducha służby, który związany jest z poświęceniem, bo drugi człowiek jest dla mnie ważny. Chcę mu pomóc, gdy jest w trudnej sytuacji, chcę mu pomóc nawet wtedy, gdy to mnie coś kosztuje – wskazywał duchowny.

Akcentował, że strażacy to ci, którzy biegną ludziom na ratunek, ale także ci, którzy chcą służyć Bogu. 

- Przy okazji chcę podziękować za zaangażowanie w życie waszych parafii i w innych miejscach. Chciałbym prosić, żeby ten wątek duchowy służby zawsze wam towarzyszy. Przez to co robicie dla ludzi, którzy są w jakimś niebezpieczeństwie oddajecie Bogu chwałę - powiedział bp Bryl.

Wraz z bp. Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: ks. Józef Wachowiak, proboszcz parafii pw. św. Floriana w Opatowie i ks. Rafał Kopis, proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie.

Po Mszy św. bp Bryl poświęcił nowy sztandar OSP w Opatowie, nową strażnicę i wóz pożarniczy.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI