TV Diecezji Kaliskiej Radio Rodzina Opiekun eKAI FB Diecezji Kaliskiej INSTAGRAM Diecezji Kaliskiej Twitter Diecezji Kaliskiej

Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża modliła się u św. Józefa

Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża modliła się u św. Józefa, 23.04.2022

- Jesteście wezwane, aby we współczesnym świecie świadczyć, że Jezus żyje - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przewodniczył Mszy św. z okazji 40. rocznicy istnienia Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. W homilii celebrans zachęcał siostry, aby na wzór Apostołów szły i głosiły prawdę o zmartwychwstałym Chrystusie. - Drogie siostry to też jest ważny element, ważny wymiar waszego powołania, aby iść i głosić, że Jezus zmartwychwstał – zaznaczył kaznodzieja. Wskazując na św. Józefa prosił siostry, aby jemu powierzyły swoją wspólnotę. – Chcemy razem z wami modlić się, aby św. Józef pomógł wam spojrzeć na to, co dzieje się w waszym życiu, w życiu waszej wspólnoty w świetle zmartwychwstania Jezusa i żeby pomógł podjąć to wszystko, co przed wami właśnie w takim duchu – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej. Akcentował, że nie śmierć, nie grób, nie zły duch królują na tym świecie, ale Jezus i do Niego należy ostatnie słowo. – Módlmy się do św. Józefa, żeby nikt nie przysłonił nam tej prawdy i żeby to mocne i klarowne wyznanie. kształtowało wszystkie nasze wybory, decyzje, spojrzenia – przekonywał bp Bryl. Po komunii św. siostry zawierzyły swoją wspólnotę św. Józefowi.

Założycielką Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża jest s. Helena Christiana Mickiewicz, która była wówczas w Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Kaliszu. W 1981 r. siostra podzieliła się myślą o pragnieniu utworzenia nowego zgromadzenia z Barbarą Maciejewską, późniejszą s. Maksymilianą. Wkrótce pojawiły się kolejne dziewczęta, pragnące włączyć się w to dzieło. Pierwsze kandydatki zebrane na wspólnej modlitwie w nocy z 14 na 15 sierpnia 1982 r. powierzyły się Bogu, składając swoje życie w ofierze za Kościół święty, a w sposób szczególny za tych, którzy są daleko od Boga. Ten fakt rozpoczął historyczne istnienie Wspólnoty. W Wielki Czwartek 1983 r. podczas modlitwy zrodziło się w siostrach przekonanie, że mają nosić nazwę Uczennice Krzyża. W 1984 r. bp Kazimierz Majdański przyjął tworzącą się Wspólnotę na okres próbny do diecezji szczecińsko-kamieńskiej. 1 grudnia 1985 r. biskup erygował nowicjat. Przez lata Wspólnota rozwijała się.  Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, jako biskup Kościoła partykularnego, na którego terenie znajdował się dom główny Wspólnoty, po przeprowadzeniu niezbędnej konsultacji ze Stolicą Apostolską, 14 września 2015 r., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, dokonał kanonicznego erygowania Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża jako instytutu zakonnego na prawie diecezjalnym. Tym samym potwierdził charyzmat i ewangelizacyjną misję nowego Instytutu w świętym Kościele powszechnym. Obecnie Wspólnotę tworzy 65 sióstr zakonnych. Dom Generalny znajduje się w Szczecinie. Siostry przebywają także w 11 innych domach na terenie Polski, a także w Kazachstanie. Przełożoną generalną jest s. Rafaela Kubiak.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI