TV Diecezji Kaliskiej Radio Rodzina Opiekun eKAI FB Diecezji Kaliskiej INSTAGRAM Diecezji Kaliskiej Twitter Diecezji Kaliskiej

XVIII Zjazd Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej

XVIII Zjazd Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej

- Niech Święty Jan Paweł II będzie dla nas orędownikiem w niebie, ale też drogowskazem w tym wszystkim, co dzieje się na co dzień, także w naszych szkołach. Niech wspiera nas, abyśmy żyli coraz piękniej Jezusową Ewangelią – mówił biskup kaliski Damian Bryl do społeczności szkół noszących imię polskiego Papieża.Szkoły istniejące na terenie diecezji kaliskiej, a noszące imię św. Jana Pawła II spotykają się raz w roku. Tym razem młodzież przybyła do Dębe.

Zjazd rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Zwiastowania NMP w Dębem pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla. W homilii celebrans przypomniał przebieg wizyty Jana Pawła II w Kaliszu w dniu 4 czerwca 1997 r. Cytując św. Jana Pawła II wskazał, że każdy człowiek ma godność i należy mu się szacunek. - Ojciec Święty przypomniał nam, że każdy z nas jest przez Pana Boga kochany. Każdy z nas dla Boga jest ważny. Każdy ma swoją wielką godność. Chciałbym, żebyśmy tę godność odkrywali, ale także chciałbym zaprosić, żebyśmy w naszych szkołach tę godność zawsze szanowali – powiedział biskup kaliski. Podkreślał, że Ojciec Święty mocno akcentował, że życie jest najpiękniejszym darem Pana Boga. - Chciałbym, żebyśmy umieli dziękować Panu Bogu za nasze życie. Proszę podziękujcie także rodzicom, że przekazali wam życie. Papież mówił bardzo dużo o tym, że trzeba troszczyć się o każde życie, szczególnie o takie najbardziej bezbronne, czyli życie przed urodzeniem i życie osoby starszej – przypomniał hierarcha. Zaznaczył, że Jan Paweł mówił, że człowiek najpełniej rozwija się wtedy, gdy umie być bezinteresownym darem dla innych. Najpełniej żyjemy wtedy, gdy kochamy, gdy nie kręcimy się tylko wokół siebie, wokół swoich spraw, ale umiemy dostrzec drugiego człowieka i zatroszczyć się o niego – stwierdził bp Bryl.

Po Mszy św. wszyscy przeszli do szkoły, gdzie złożono kwiaty pod tablicą patrona szkoły. W swoim słowie dyrektor placówki przekonywała, że realizacja przesłania Jana Pawła II jest drogą, którą szkoła zdecydowała się kroczyć. – Słowa naszego Papieża są testamentem, który staramy się jak najlepiej wypełniać – stwierdziła Krystyna Glapa.

Spotkanie ubogacił program artystyczny poświęcony papieżowi Polakowi w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Dębem. Podczas uroczystości biskup kaliski Damian Bryl wręczył na ręce dyrektor szkoły Krystyny Glapy statuetkę św. Jana Pawła II. W uroczystości uczestniczyli m.in. ks. prał. Sławomir Kęszka, proboszcz parafii Zwiastowania NMP w Dębem, ks. prał. Maciej Jóźwiak, dziekan dekanatu koźminkowskiego, ks. Piotr Szkudlarek, diecezjalny asystent Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, kapłani przybyli z delegacjami szkolnymi, przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych, Zarząd Diecezjalny Rodziny Szkół im. Jana Pawła II z przewodniczącą Niną Adamczewską, delegacje ze szkół noszących imię św. Jana Pawła II. Organizatorem tegorocznego zjazdu był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dębem noszący imię św. Jana Pawła II od 21 października 2006 r.Obecnie w placówce kształci się 140 dzieci. W diecezji kaliskiej znajdują się 34szkoły noszące imię św. Jana Pawła II. Diecezjalnym asystentem Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II jest ks. Piotr Szkudlarek.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Relacja Radio Rodzina oraz KAI

Powrót do listy