Akcja "Miód dla Afryki"
09 lutego 2024
W piątek 15 grudnia br. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim miało miejsce uroczyste przekazanie czeku na budowę studni w Afryce.
Akcja

Akcja nosi tytuł „Miód dla Afryki”. W akcję zaangażowało się dotychczas 100 osób. Młodzież naszej szkoły rozprowadza małe słoiczki z miodem o wartości 10 zł. Koordynatorem całego przedsięwzięcia jest ks. Mateusz Setecki – katecheta szkoły i wikariusz parafii św. Wawrzyńca w Koźminie Wlkp. Ks. Mateusz przy pomocy ks. Jakuba Karpisiewicza – katecheta i wikariusz parafii św. Stanisława w Koźminie Wlkp wraz z młodzieżą od września do grudnia zagościli w 8 parafiach (Borzęciczki, Golina, Lutogniew, Koźmin Wlkp – św Stanisława i Wawrzyńca – Mokronos, Rozdrażew, Wałków), do których należą nasi uczniowie. Podczas każdej mszy św. księża głosili kazanie przedstawiając problem braku dostępu do wody mieszkańców Afryki, a po mszy św. młodzież rozprowadzała cegiełki. Udało się do tej pory rozprowadzić 2500 słoiczków z miodem.

Akcja nie została zakończona, gdyż mamy już połowę środków na budowę drugiej studni. Zostanie wznowiona po okresie kolędowym w Nowym Roku.

Podczas uroczystej akademii, którą poprowadziło troje maturzystów (Ania Michalska, Łukasz Naskręt, Tomek Staniek) pani Dyrektor Ilona Bałoniak w imieniu całej społeczności szkolnej z wzruszeniem podziękowała wszystkim za tak wielkie zaangażowanie w pomoc ludziom Trzeciego Świata i przekazała na ręce o. Wiesława SVD czek o wartości 8000 euro na budowę studni w TOGO. Studnia będzie nosiła imię św. Wawrzyńca, który jest patronem naszego miasta i gminy Koźmin Wielkopolski.

Po wręczeniu czeku głos zabrał o. Wiesław, który podziękował wszystkim za wielki dar serca i gratulował Pani Dyrektor i ks. Mateuszowi tak wspaniałej młodzieży, która stała się głosem tych, którzy tego głosu nie mają.

Na koniec spotkania wszyscy zaangażowani w akcję zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Na koniec zaznaczę, że pomysł wybudowania studni w Afryce, już rok temu, dał pan Jarosław Bartczak – kościelny parafii św. Wawrzyńca w Koźminie Wlkp.

Nie przestajemy pomagać, bo pomagając innym pomagamy sobie.

ks. Mateusz Setecki