BISKUP KALISKI DAMIAN BRYL SPOTKAŁ SIĘ Z KATECHETAMI
08 stycznia 2022
BISKUP KALISKI DAMIAN BRYL SPOTKAŁ SIĘ Z KATECHETAMI

- Nie rozpoczynajmy przepowiadania od napomnień i zasad, ale od Dobrej Nowiny o Bogu, który kocha – mówił do katechetów biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Opatrzności Bożej w Kaliszu. W homilii celebrans prosił katechetów, aby Dobrą Nowinę głosili uczniom nie tylko słowami, ale przede wszystkim czynami. - To ważne drodzy, żebyśmy byli prawdziwi w naszym głoszeniu Dobrej Nowiny, żebyśmy głosili innym nie tylko to, co powinniśmy głosić, ale głosili także to czym sami żyjemy – powiedział biskup kaliski. Akcentował, że w katechezie ważne jest głoszenie Bożych prawd, ich wyjaśnianie, przekonywanie o nich, argumentowanie, a czasami także ich obrona. – Chciałbym, żebyśmy dbali o to, aby nasza misja dotykała serca naszych wychowanków, żebyśmy dotykali ich głowy, ale także poruszali ich serca, aby te niezwykłe prawdy o Bogu mogły w nich zamieszkać – przekonywał kaznodzieja. Zachęcał katechetów, aby tworzyli klimat, w którym uczniowie będą mogli spotkać Jezusa. – Ważne jest, aby ta wiedza przybliżała ich do większego pokochania Jezusa, żeby Jezus stawał coraz bardziej w centrum ich życia – zaznaczył hierarcha. Prosił też, aby nie rozpoczynać przepowiadania od napomnień i zasad, ale od Dobrej Nowiny o Bogu, który kocha. Wskazywał, że z Bożego Narodzenia wybrzmiewa prawda o Bogu, który kocha i z miłości przychodzi do człowieka. - To, że Jezus nas tak mocno ukochał niech będzie mocnym zaproszeniem, żebyśmy kochali wszystkich, szczególnie naszych uczniów. Chcę dzisiaj modlić się z wami o to, abyśmy umieli kochać, szczególnie tych, do których jesteśmy powołani, wśród których pracujemy, żebyśmy też umieli kochać tych, którzy są trudni i wymagający. Nigdy nie rezygnujmy z miłości, nawet jak trzeba o nią mocno zawalczyć – podkreślał bp Bryl.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrował ks. kan. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. Ze względu na pandemię po Mszy św. nie zorganizowano spotkania opłatkowego. Obecnie w diecezji kaliskiej pracuje 700 katechetów, w tym ok. 520 osób świeckich i sióstr zakonnych.

Relacja KAI oraz Radio Rodzina