TV Diecezji Kaliskiej Radio Rodzina Opiekun eKAI FB Diecezji Kaliskiej INSTAGRAM Diecezji Kaliskiej Twitter Diecezji Kaliskiej

Biskup z Afryki modlił się u św. Józefa w Kaliszu

Dziękuję św. Józefowi, że za waszym pośrednictwem roztacza opiekę nad dziewczętami i młodymi matkami z diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej – mówił bp Mirosław Gucwa z Republiki Środkowej Afryki, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W homilii celebrans podkreślał, że przybył do św. Józefa w Kaliszu, aby w Roku Świętego Józefa dziękować mu za opiekę, jaką roztacza nad Kościołem w Republice Środkowej Afryki, zwłaszcza w ostatnich latach konfliktu polityczno-militarnego. – Ponad połowa kraju zajęta jest przez rebeliantów. W czasie tego okresu konfliktu wierni kierują swoje modlitwy do Boga i Maryi. W Roku Świętego Józefa często wzywamy jego orędownictwa. Dzisiaj przybywam tutaj, aby podziękować św. Józefowi za troskę, za to, że przez te osiem lat w naszych parafiach nie przeżywaliśmy przelewu krwi – zaznaczył biskup z diecezji Bouar.

Dziękował też św. Józefowi, że za pośrednictwem wiernych z diecezji kaliskiej roztacza opiekę nad dziewczętami i młodymi matkami uczęszczającymi do szkoły w diecezji Bouar. – Biorąc pod uwagę sytuację dziewcząt, które nie mają szansy powrotu do szkoły ze względu na wiek albo sytuację rodzinną, zorganizowano ośrodek „Londo, mo luti” („Wstań i stój”), gdzie dziewczęta mogą nauczyć się pisać i czytać albo pogłębić znajomość języka francuskiego czy matematyki. Najwięcej jednak czasu poświęcają one na naukę konkretnego zawodu. Po ukończeniu trzyletniej szkoły mogą być krawcowymi, fryzjerkami lub kucharkami – wskazywał kaznodzieja.

Słowa wdzięczności skierował do biskupów, kapłanów i wiernych diecezji kaliskiej, którzy włączyli się w akcję sponsoringu pakietów edukacyjnych dla młodych mam w Republice Środkowoafrykańskiej w diecezji Bouar. – Po trzech latach szkolenia każda dziewczyna otrzymuje wyprawkę, np. w postaci maszyny do szycia i materiałów czy innych narzędzi do wykonywania zawodu, które są potrzebne do tego, aby mogła zarabiać na swoje życie. Cieszę się bardzo, że diecezja kaliska weszła w to dzieło i wspiera nasze dziewczęta, pomaga im przygotować lepszą przyszłość – mówił bp Gucwa.

Relacja z tego wydarzenia dostępna na stronie KAIRadia Rodzina