Bł. Hanna Chrzanowska jest wzorem jak służyć innym
23 kwietnia 2022
Bł. Hanna Chrzanowska jest wzorem jak służyć innym

- Bł. Hanna Chrzanowska niech będzie wzorem dla lekarzy i pielęgniarek w ważnej posłudze chorym i cierpiącym mówił biskup kaliski Damian Bryl w Sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej na rozpoczęcie peregrynacji relikwii błogosławionej pielęgniarki.

W homilii biskup kaliski wskazując na życie bł. Hanny Chrzanowskiej podkreślał, że była ona osobą o wielkiej wierze. – Nasza patronka była osobą głębokiej wiary, którą nosiła w sercu, którą wyznawała ustami, ale też wiary, która kształtowała jej sposób bycia. Swoją pracę traktowała jak powołanie, które realizuje się w służbie drugiemu człowiekowi – stwierdził kaznodzieja. Zaznaczył, że błogosławiona zawsze mówiła, że najważniejsze jest, żeby w chorym spotkać człowieka. – Uwrażliwiała pielęgniarki na psychiczne i duchowe cierpienie pacjentów. Stawiała pielęgniarkom bardo wysokie wymagania, aby otoczyć chorego człowieka wielowymiarową opieką. Pielęgniarka miała nie tylko zadbać o higienę osobistą chorego, ale opatrywać jego rany i w miarę swoich możliwości ulżyć jego różnym innym dolegliwościom – wskazywał celebrans. Zachęcał lekarzy, pielęgniarki i pracowników służby zdrowia do naśladowania bł. Hanny Chrzanowskiej. - Chcemy dzisiaj modlić się z wdzięcznością za was, polecać was i wasze sprawy, ale też chcemy zostawić wam błogosławioną Hannę jako wzór dla waszej ważnej posługi chorym i cierpiącym – powiedział bp Bryl. Ks. Marcin Załężny, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i Apostolstwa Chorych zaznaczył, że diecezja kaliska dołączyła do diecezji w Polsce, w których odbywa się peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej.

Z inicjatywy Krajowego Duszpasterza Służby Zdrowia podjęto decyzję o zorganizowaniu peregrynacji relikwii bł. pielęgniarki w diecezjach Polski. Takie peregrynacje odbyły się m.in. w diecezji ełckiej, bydgoskiej, płockiej, pelplińskiej. W czwartek, 21 kwietnia, w Warszawie podczas uroczystej Mszy św. bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. służby zdrowia przekazał relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej do diecezji kaliskiej. Jej relikwie będą odwiedzały szpitale, domy pomocy społecznej, hospicja, miejsca, gdzie cierpienie ludzi chorych spotyka się z miłosierdziem i opieką lekarzy, pielęgniarek oraz wszystkich pracujących w służbie zdrowia. - Dziś bł. Hanna gromadzi nas w tym pięknym maryjnym sanktuarium, mającym być szczególnym miejscem modlitwy z chorymi i cierpiącymi oraz za chorych i cierpiących, a także za wszystkich, którzy z miłości do człowieka chorego swoją pracę uczynili powołaniem, a opiekę nad cierpiącym swoją codziennością – podkreślił ks. Załężny.

Bp. Damianowi Brylowi, kapłanom, alumnom, przedstawicielom służby zdrowia i zgromadzonym wiernym za wspólną modlitwę podziękował ks. kan. Sławomir Nowak, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach, a zarazem kustosz Sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej. W sobotę, 23 kwietnia, o godz. 17.00  w Sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej odbędzie część artystyczna w wykonaniu młodzieży z Medycznego Studium Zawodowego w Ostrowie Wielkopolskim, a także zostanie wyświetlony film o bł. Hannie Chrzanowskiej. Bł. Hanna Chrzanowska (ur. 7 października 1902 r. w Warszawie, zm. 29 kwietnia 1973 r. w Krakowie, beatyfikowana 28 kwietnia 2018 r. w Krakowie) - polska pielęgniarka, działaczka charytatywna, pisarka, pedagog, instruktorka i prekursorka pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego, wiceprzewodnicząca oraz członek Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych, naczelna redaktor czasopisma „Pielęgniarka Polska”, współorganizatorka Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.