Bp Bryl do osób konsekrowanych: idźcie drogą rad ewangelicznych i wierności ślubom
02 lutego 2022

Bp Bryl do osób konsekrowanych: idźcie drogą rad ewangelicznych i wierności ślubom 02.02.2022r.

- Najpiękniejszym darem, który wnosicie w życie naszej diecezji nie są wielkie dzieła tylko wasze świadectwo, wasze życie oddane Panu Bogu- mówił biskup kaliski Damian Bryl do osób konsekrowanych w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu, gdzie przewodniczył Mszy św. w Dniu Życia Konsekrowanego.

W homilii bp Damian Bryl dziękował wspólnotom zakonnym za posługę w diecezji kaliskiej. - O wartości życia konsekrowanego w Kościele nie świadczą wielkie dzieła, ale największą wartością jest świadectwo radykalności waszego życia. Dzisiaj chcemy modlić się z wami, żeby wasze świadectwo było takie mocne, jednoznaczne, bo bardzo tego potrzebujemy – powiedział celebrans. Prosił osoby konsekrowane, aby żyły Ewangelią. - Dzisiaj, gdy tak wiele mówi się o wiarygodności Kościoła, o tym, że wielu ludzi dystansuje się, może nawet zniechęca się do Kościoła, chciałbym abyśmy tym bardziej chwycili się Pana Jezusa, abyśmy tym bardziej wsłuchali się w Jego Słowo i tym bardziej żyli Ewangelią. Tylko wtedy będziemy wiarygodni. Nie musimy szukać żadnych programów naprawczych, bo Ewangelia to jest nasza droga. Chciałbym drodzy bracia i siostry, żebyście zgodnie z waszym charyzmatem szli mocno drogą rad ewangelicznych, wierności ślubom. Bardzo tego świadectwa potrzebujemy, ono jest bardzo ważne dla Kościoła – przekonywał hierarcha. Zaprosił siostry zakonne i zakonników, aby włączyli się w drogę synodalną diecezji kaliskiej. - Bardziej chciałbym zaprosić was do tego wielkiego dzieła. Ten etap diecezjalny Synodu ma nam wszystkim przypomnieć, że razem tworzymy wspólnotę ludu Bożego, że razem tworzymy Kościół – zaznaczył kaznodzieja. Akcentował, że każdy ma swoje miejsce w Kościele. - Chciałbym, żeby dzisiaj mocno wybrzmiało nam słowo razem, ale też chciałbym zaprosić, żeby ono pomogło nam w naszym codziennym byciu w Kościele, byciu w naszych wspólnotach. Każdy ma swoje miejsce. Każdy ma swoje zadanie. Odkrywajmy to. Pasterze powołani są w Kościele do tego, żeby służyć i przewodzić wspólnocie. Ludzie świeccy mają zajmować się sprawami świeckimi i przemieniać świat. Osoby konsekrowane mają być mocnym znakiem dla nas wszystkich, że jest niebo – wskazywał biskup kaliski. Podkreślał, że w zawsze w centrum Kościoła jest Jezus. – Modlę się dzisiaj z wami o to, żebyśmy razem umieli kochać Kościół, w centrum którego jest Chrystus i w którym jesteśmy my, słabi i grzeszni. Ważne jest, żebyśmy nie szukali jakiś wymarzonych figur, tylko żebyśmy umieli kochać tę rzeczywistość Kościoła, w której dzisiaj żyjemy. Kochać Chrystusa to znaczy kochać Kościół – stwierdził duchowny. Zaprosił osoby konsekrowane, aby dalej wspólnie budować Kościół kaliski. - Jesteście ważni w naszej diecezji. Razem szukajmy Jezusa i razem budujmy Kościół, w tej jego części, która nazywa się diecezja kaliska. Bardzo serdecznie do tego zapraszam – powiedział bp Bryl. Po kazaniu osoby konsekrowane odnowiły śluby zakonne.

Z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: biskup pomocniczy Łukasz Buzun (paulin),delegat biskupa kaliskiego ds. życia konsekrowanego ks. kan. Michał Kieling, proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Adam Modliński i kapłani zakonni. W diecezji kaliskiej posługuje ponad 380 sióstr w 27 zgromadzeniach żeńskich mieszkających w 33 domach zakonnych. Wśród nich jest ponad 50 sióstr w 4 klasztorach kontemplacyjnych, a są to: Siostry Karmelitanki Bose na Niedźwiadach w Kaliszu,  Ubogie Siostry św. Klary w Kaliszu, Siostry Klaryski Kapucynki w Ostrowie Wielkopolskim i Mniszki Kamedułki w Złoczewie.

W 12 zgromadzeniach męskich pracuje 80 kapłanów zakonnych i 6 braci. Zakony zajmują się głównie pracą duszpasterską. Niektóre zgromadzenia prowadzą szkoły, przedszkola, zakłady opiekuńczo-wychowawcze lub domy rekolekcyjne. W diecezji są 4 dziewice konsekrowane i 2 wdowy konsekrowane. Referentką zakonów żeńskich w diecezji kaliskiej jest s. dr Natalia Musidlak, a wspólnotami męskimi zajmuje się orionista ks. Paweł Żelichowski.

Relacja dostępna na KAI i stronie Radia Rodzina