W słowach powitania proboszcz katedry zachęcił wiernych do modlitwy o pokój, jedność narodową, zgodę, mądrość dla Polaków, a także pomyślną i bezpieczną przyszłość dla Polski. – Modląc się za ojczyznę wspominamy tych, którzy swoim życiem pokazali jak służyć Polsce, jak Polskę kochać i jak być jej wiernym. Modlimy się za naszych bohaterów, dla których miłość do Boga i ojczyzny stanowiły najwyższą wartość – powiedział ks. prał. Adam Modliński.
W homilii biskup kaliski przypomniał, że w 1918 r. za sprawą Bożej Opatrzności i dzięki wielkiemu wysiłkowi całego narodu odrodziła się po 123 latach niewoli niepodległa Polska, a rodziła się ona najpierw w sercach i umysłach przodków, którzy nie chcieli służyć zaborcom. - Nasi przodkowie życiową postawą potwierdzili, że droga do odzyskania przez naród polski swego niepodległego i suwerennego państwa wiodła poprzez walkę zbrojną, starania polityczne, dyplomatyczne i pracę kilku pokoleń Polaków, ale także przez miłość do Boga i bliźniego, wytrwałą wiarę oraz modlitwę. Dlatego dzisiaj wspominamy ich z wdzięcznością i szacunkiem – mówił kaznodzieja.
Zaznaczył, że niepodległość została wymodlona, wypracowana i wywalczona przez Polaków, którzy stali się wewnętrznie wolnymi, ugruntowanymi w wierze i odpowiedzialnymi za naród. - W pamiętnym listopadzie 1918 r. wielcy przywódcy narodu oraz zwykli Polacy stanęli razem do budowania niepodległej Rzeczypospolitej w historycznej chwili danej przez Boga po I wojnie światowej – zauważył bp Bryl.
Wskazywał, że dziś, jako chrześcijanie wezwani jesteśmy, by pośród dramatycznych, historycznych ran, stawać się świadkami opartego o prawdę i miłosierdzie przebaczenia i pojednania. - Jesteśmy przekonani, że cierpliwe zabieganie o te wartości, zarówno wobec naszych sąsiadów jak i wewnątrz kraju, jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale także bezcennym wkładem, który jako chrześcijanie wnieść możemy w rozwój naszej umiłowanej ojczyzny – powiedział pasterz Kościoła kaliskiego.
Podkreślał, że w chrześcijańskiej perspektywie miłość własnej ojczyzny wyraża się przede wszystkim przez postawę służby oraz troski i odpowiedzialności za potrzeby i los konkretnych ludzi, których Pan Bóg postawił na naszej drodze. - Miłość do własnej ojczyzny nigdy bowiem nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji oraz przemocy – stwierdził celebrans.
Akcentował, że patriotyzm powinien wyrażać się w życiu naszych rodzin, które są pierwszą szkołą miłości, odpowiedzialności i służby bliźniemu. - Przestrzenią, w jakiej codziennie zdajemy egzamin z patriotyzmu są miejsca, gdzie toczy się nasze codzienne życie: gmina, parafia, szkoła, zakład pracy, wspólnota sąsiedzka i lokalna. Wszędzie tam patriotyzm wzywa nas do życzliwości, solidarności, uczciwości i troski o budowanie wspólnego dobra – mówił hierarcha.
Przytoczył też fragment listu „Chrześcijański kształt patriotyzmu” polskich biskupów z 2017 r. -„W sytuacji głębokiego sporu politycznego, jaki dzieli dziś naszą ojczyznę, patriotycznym obowiązkiem wydaje się też angażowanie się w dzieło społecznego pojednania poprzez przypominanie prawdy o godności każdego człowieka, łagodzenie nadmiernych politycznych emocji, wskazywanie i poszerzanie pól możliwej i niezbędnej dla Polski współpracy ponad podziałami oraz ochronę życia publicznego przed zbędnym upolitycznianiem” – cytował.
- Niech zatem to uroczyste i wspólne świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości umocni naszą miłość do ojczyzny i wzajemną troskę o jej dobro, w duchu prawdziwego patriotyzmu. Niech spokojna rozmowa i refleksja pomogą nam znaleźć właściwy sposób wyrażenia tej miłości – przekonywał bp Bryl.
Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem w intencji ojczyzny modlili się: duchowieństwo, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich z prezydentem Kalisza Krystianem Kinastowskim, delegacje organizacji społecznych i służb mundurowych, kombatanci, harcerze i społeczność szkół.
Mszę św. poprzedził Kaliski Marsz Niepodległości.W południe odbyły się uroczystości na placu Wojciecha Bogusławskiego, gdzie odśpiewano hymn państwowy i odczytano Apel Pamięci. Było też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wraz z Chórem „Kopernik” przyakompaniamencie Orkiestry Dobrzec-Kalisz oraz defilada pododdziałów honorowych Służby Więziennej, Jednostki Strzeleckiej 4144, klas mundurowych i harcerzy, a także prezentacja sprzętu wojskowego przygotowana przez Stowarzyszenie Strzeleckie „Bellona”.
Ewa Kotowska-Rasiak/KAI