TV Diecezji Kaliskiej Radio Rodzina Opiekun eKAI FB Diecezji Kaliskiej INSTAGRAM Diecezji Kaliskiej Twitter Diecezji Kaliskiej

Bp Bryl poświęcił Dzienny Dom Seniora

Biskup kaliski Damian Bryl poświęcił Dzienny Dom Senior utworzony w Domu Katechetycznym przy parafii św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim. Do placówki będzie uczęszczać 45 mieszkańców miasta.

Dzienny Dom Senior w Ostrowie Wielkopolskim powstał w ramach Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego. Ta inwestycja kosztowała 1,5 mln zł. Pieniądze pochodziły z budżetu miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Parter budynku Domu Katechetycznego został całkowicie zmodernizowany i dostosowany do potrzeb osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Placówka będzie zapewniać możliwość pobytu dziennego, co najmniej 8 godzin od poniedziałku do piątku. Centrum zapewniać będzie również możliwość spożycia ciepłego posiłku. Seniorzy będą mogli korzystać z jadalni z funkcją sali spotkań, sali aktywności wyposażonej w sprzęt do ćwiczeń, pomieszczenia klubowego wyposażonego w biblioteczkę, sprzęt RTV i komputery, pomieszczeń do terapii indywidualnej i do odpoczynku z miejscami do leżenia, pokoju opieki pielęgniarskiej, łazienek przystosowanych do użytku przez osoby z niepełnosprawnościami, pomieszczeń kuchennych umożliwiających podgrzanie posiłków. Realizacja zadania była możliwa dzięki współpracy z ks. prał. Witoldem Szalą, proboszczem parafii św. Antoniego. Parter budynku został udostępniony miastu w ramach umowy bezpłatnego użyczenia.

- Będzie to miejsce nie tylko integracji i opieki nad seniorami, ale przede wszystkim będzie tu także świadczona opieka pielęgniarska, rehabilitacyjna i fizjoterapeutyczna. Czujemy się odpowiedzialni wobec pokolenia, które budowało Ostrów Wielkopolski i chcemy zapewnić im bezpieczną jesień życia – powiedziała Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W swoim wystąpieniu biskup kaliski podkreślił, że dzięki współpracy rządu, samorządu i parafii udało się stworzyć takie piękne dzieło.

- Chciałbym zaprosić, aby to miejsce stało się takim miejscem, w którym będziemy mogli doświadczać kultury troskliwości, o której tak wiele mówi nam dzisiaj papież Franciszek. Fundamentem tej kultury jest dostrzeżenie godności każdego człowieka – mówił bp Bryl.

W liście skierowanym na uroczystość otwarcia Dziennego Domu Senior + Minister Rodziny i Polityki Społecznej przypomniała, że w Ostrowie Wielkopolskim działają 3 takie placówki, w powiecie ostrowskim – 8, a w Wielkopolsce – 84. – Wszelkie działania na rzecz seniorów zarówno rządu, samorządu jak i organizacji pozarządowych mają jeden cel, czyli poprawić jakość życia najstarszego pokolenia. To dla nich z wdzięczności za wychowanie nas, w podziękowaniu za dobro, troskę o nas i naszą ojczyznę podejmujemy stałe wysiłki, żeby czuli się w naszej wspólnocie bezpieczni, potrzebni, otoczeni opieką – napisała Marlena Maląg. List odczytał dyrektor Gabinetu Minister Rodziny i Polityki Społecznej Piotr Trybek.

W spotkaniu uczestniczyli także parlamentarzyści, duchowieństwo, przedstawiciele instytucji związanych z polityką senioralną i seniorzy.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Relacja z wydarzenia dostępna na stronach Radia Rodzina i KAI