Bp Bryl poświęcił nowy dom zgromadzenia sióstr albertynek w Ostrowie Wlkp.
06 czerwca 2023
Biskup kaliski Damian Bryl poświęcił w Ostrowie Wielkopolskim nowy dom i kaplicę Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim. Siostry od kilku miesięcy posługują wśród bezdomnych i chorych
Bp Bryl poświęcił nowy dom zgromadzenia sióstr albertynek w Ostrowie Wlkp.

W nowym domu zakonnym w Ostrowie Wielkopolskim mieszkają trzy siostry albertynki. Dwie siostry są wolontariuszkami w jadłodajni dla bezdomnych prowadzonej przez Caritas Diecezji Kaliskiej i Fundację „Głodnych nakarmić”, a jedna siostra posługuje jako pielęgniarka w Stacji Opieki Caritas.

- W jadłodajni chcemy nie tylko dawać zupę, ale naszym pragnieniem jest to, aby osoby, które tam przychodzą mogły zerwać z nałogiem i na nowo odkryć w sobie jakiś talent. W tym celu zamierzamy od września rozpocząć zajęcia, dzięki którym te osoby mogłyby się rozwijać. Może uda się nam kogoś wyzwolić z alkoholizmu i naprowadzić do rozpoczęcia życia w trzeźwości i powrotu do swojego środowiska – powiedziała KAI s. Renata, przełożona domu sióstr albertynek w Ostrowie Wielkopolskim.

S. Renata ma nadzieję, że znajdą się wolontariusze, którzy wesprą siostry w działaniu. - Zachęcam osoby, które chciałyby zaangażować się w wolontariat do skontaktowania się z nami. Na pewno razem uda się nam coś więcej zrobić dla tych osób niż tylko dać im zupę – zaznaczyła przełożona.

Przed Mszą św. kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. kan. Marcin Papuziński odczytał akt erygujący w nowym domu sióstr albertynek kaplicę pw. bł. Bernardyny Jabłońskiej.

W homilii celebrans wyraził radość, że zgromadzenie sióstr albertynek będzie miało swój dom w diecezji kaliskiej. - Bardzo dla nas ważne jest, że chcecie siostry wśród nas żyć, służyć, dzielić się swoim charyzmatem. Cieszę się, że ten swój charyzmat wnosicie w tę część Kościoła, którą nazywamy diecezją kaliską – powiedział kaznodzieja.

Prosił siostry, aby były wierne swojemu charyzmatowi, który przejawia się w służbie ubogim i chorym. – Dzisiaj my jako diecezja kaliska dar, który Pan Bóg przez was przynosi przyjmujemy i modlimy się razem z wami, żeby ten dar przyniósł dobry owoc, żeby to wasze bycie z nami było rozwojowe dla was, dla Ostrowa, żeby było przestrzenią pięknej służby – podkreślał biskup kaliski.

Wskazał, że znamienite jest to, że w parafii Miłosierdzia Bożego będą siostry, które czynne miłosierdzie mają jako ważny element swojego charyzmatu. - Chcemy modlić się, żeby Pan Bóg błogosławił wam w miejscach, gdzie będziecie służyć i żeby wasza posługa przyniosła dobry owoc – zaznaczył bp Bryl.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem modlili się ks. prał. Zbigniew Cieślak, wikariusz biskupi i proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim, ks. prał. Andrzej Szudra, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim, ks. kan. Piotr Kowalek, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej i proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Ostrzeszowie, ks. kan. Michał Kieling, delegat biskupa ds. życia konsekrowanego, ks. kan. Marcin Papuziński, kanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. Szymon Rybak, kapelan biskupa, s. Teresa Maciuszek, przełożona generalna z Krakowa, s. Hanna Bielik, przełożona prowincjalna z Poznania, siostry albertynki, siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla w Ostrowie Wielkopolskim, przedstawiciele Fundacji „Głodnych nakarmić" i osoby zaangażowane w remont domu sióstr albertynek.

Po Mszy św. bp Bryl poświęcił nowy dom sióstr albertynek.