Diecezjalny dzień chorych w Roku Jubileuszowym
11 lutego 2025
W Roku Jubileuszowym chorzy i ich opiekunowie oraz przedstawiciele służby zdrowia zgromadzili się na wspólnej modlitwie w bazylice św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie, która jest kościołem jubileuszowym. – Każdy człowiek, a zwłaszcza ten cierpiący, potrzebuje wsparcia drugiej osoby, dobrego słowa, a nawet cichej obecności – mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył Mszy św. z okazji 33. Światowego Dnia Chorego.
Diecezjalny dzień chorych w Roku Jubileuszowym

Przed Mszą św. konferencję w oparciu o własne doświadczenie posługi wśród chorych wygłosił o. Felicjan Kraft OFM.

W homilii bp Buzun przekonywał, że każda modlitwa chorego jest bardzo ważna. – Jeden z kapłanów powiedział mi, że z powodu cierpienia nie może modlić się tylko patrzy na krzyż, który wisi nad łóżkiem i to jest jego modlitwa, takie westchnienie. W tych trudnych sytuacjach kiedy nie możemy modlić się na różańcu ani być na Mszy św. pozostaje nam dobre westchnienie duszy i jednoczenie się z Chrystusem cierpiącym na krzyżu. To jest najważniejsza modlitwa na drodze naszego życia, chociaż możemy nie być do końca przekonani o tym – powiedział kaznodzieja.

Wyraził słowa wdzięczności wobec lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i wszystkich osób opiekujących się chorymi. – Pan Jezus powiedział „jedni drugich brzemiona noście”. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy wspierają osoby chore na drodze ich życia w tym trudnym momencie. Ta ludzka pomoc jest bardzo potrzebna, dobre słowo, cicha obecność. Ci, którzy pracują w szpitalach, hospicjach, domach opieki społecznej czy w domach opiekują się chorymi potrzebują Bożego wsparcia. Pomaga nam w tym Maryja, która uczy nas oddawać trudne elementy życia Bogu – podkreślał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Wskazywał na Maryję, która dla chorych jest wielką pociechą i wzorem posiadania w sercu Bożej radości. – Potrzebujemy radości, która przychodzi od Pana Boga. Radość jest możliwa, bo ona wynika z tego, że człowiek ma czyste, otwarte serce, takie serce wyspowiadane, napełnione łaską Bożą, że Duch Święty tam działa. Jestem chory na ciele, ale mam zdrowego, Bożego ducha w sobie i to jest zawsze możliwe – stwierdził celebrans.

Zachęcał wiernych, aby zawierzyli swoje życie Maryi. – Prośmy Maryję, aby udzielała nam Bożej pociechy, podnosiła do góry, a przede wszystkim uczyła zaufania wbrew wszystkiemu i zawierzenia tak jak Ona to potrafiła, żebyśmy byli ludźmi wielkiego zawierzenia – zaznaczył bp Buzun.

Podczas Mszy św. biskup i kapłani udzielili Sakramentu Namaszczenia Chorych.

Uroczystościom towarzyszył Sztandar Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Wraz z biskupem pomocniczym Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Aleksander Gendera, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie i ks. Piotr Woźniak, kapelan szpitala w Krotoszynie. Modlili się też kapłani z dekanatu krotoszyńskiego,

przedstawiciele służby zdrowia, chorzy i cierpiący oraz parafianie.

Po Mszy św. wszystkich zaproszono na poczęstunek. Każdy otrzymał także upominek przygotowany przez Szkolne Koło Caritas działające w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie.

W bazylice św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie w każdą sobotę miesiąca przy wizerunki Matki Bożej odbywa się modlitwa w intencji chorych.

Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Zdjęcia: Arleta Wencwel-Plata i Rafał Rasiak