Diecezjalny Dzień Świętości Życia Kapłańskiego
25 kwietnia 2022
Diecezjalny Dzień Świętości Życia Kapłańskiego

Diecezjalny Dzień Świętości Życia Kapłańskiego , 25.04.2022 r.

- Kapłaństwo to wielki dar od Boga. Czy ten dar zachowamy, rozwiniemy, wykorzystamy, czy też zmarnujemy, odrzucimy zależy już tylko i wyłącznie od nas samych – mówił bp Jan Glapiak, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa z okazji Diecezjalnego Dnia Świętości Życia Kapłańskiego.  
Kilkuset kapłanów z diecezji kaliskiej rozpoczęło Dzień Świętości Życia Kapłańskiego w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Konferencję formacyjną wygłosił o. Janusz Warzocha, superior jezuitów, a po niej księża mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu.  
Po nabożeństwie w katedrze kapłani procesyjnie przeszli do Narodowego Sanktuarium św. Józefa na Eucharystię. Mszy św. przewodniczył bp Jan Glapiak, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej w asyście biskupa kaliskiego Damiana Bryla i biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna oraz  zgromadzonych księży. Bpa Jana Glapiaka i kapłanów powitał bp Damian Bryl. – Drodzy księża chciałbym razem z wami modlić się o świętość naszego kapłańskiego życia, bo jak my będziemy stawali się coraz bardziej świętymi to nasze wspólnoty też będą przemieniały się i nasi wierni pójdą za nami drogą świętości. Cała ta droga rozpoczyna się od naszych serc - zaznaczył biskup kaliski. W homilii bp Jan Glapiak odwołując się do Koheleta podkreślał, że wszystko ma swój czas, także kapłaństwo. – Kapłaństwo ma czas rodzenia się i czas dojrzewania, czas rozkwitu i regresu, czas zwycięstw i porażek, czas dramatów i chwały – stwierdził celebrans. Akcentował, że kapłaństwo to jest dar, który trzeba przyjąć z otwartymi źrenicami i ramionami, z zakasanymi rękami.  Wskazywał, że kapłan musi oddawać swoje życie Miłosiernemu Bogu. – Zawsze jest czas na naprawienie błędów, zawsze jest czas na powrót do miłosiernego Zbawiciela. Bogu nigdy nie znudzi się przyjmować swych synów marnotrawnych, także tych w sutannach. I my jak św. Piotr przechodzimy od zaparcia do wyznania, od apostazji do apostolstwa, od grzechu do świętości, od ciemności do światła – mówił hierarcha. Przekonywał, że modlitwa jest najdojrzalszym czasem w życiu chrześcijanina, także kapłana. – Nigdy się tak szybko nie dojrzewa, jak w czasie modlitwy. Dlatego nigdy nie pomijamy wzajemnej zachęty do modlitwy, ukazując ją jako najpotężniejszy środek apostolskiego oddziaływania na ludzi – podkreślał biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Wskazał, że kapłan nigdy nie może zapomnieć o tym, czego nauczył go Zbawiciel swoim słowem i przykładem. – W kapłaństwie przechodzi się wszystkie pory roku: wiosnę nadziei, lato spełnionych marzeń, jesień dojrzewania, zimę cierpień i bólów, w których jednak rodzi się nadzieja na nową wiosnę – powiedział bp Glapiak. Po komunii św. biskupi udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego, gdzie bp Jan Glapiak odmówił akt zawierzenia św. Józefowi duchowieństwa diecezji kaliskiej. 

Ofiary zebrane od kapłanów w kwocie 11791 zł zostaną przeznaczone na Dom dla matek z dziećmi w Dobieszczyźnie. 

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI 
Szczegółowa relacja z tego wydarzenia dostępna jest na stronie Radia Rodzina oraz KAI