Diecezjalny etap XXXIII Olipiady Teologii Katolickiej
13 stycznia 2023
Szymon Kusiński z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, Maria Mrozek z I LO w Jarocinie i Nikola Banasiak z I LO w Ostrzeszowie będą reprezentować diecezję kaliską w finale ogólnopolskim XXXIII Olimpiady Teologii Katolickiej. W diecezjalnych zmaganiach uczestniczyło 46uczniów szkół ponadpodstawowych.
Diecezjalny etap XXXIII Olipiady Teologii Katolickiej

„Bóg jest Miłością objawioną w Słowie” to hasło XXXIII Olimpiady Teologii Katolickiej, w której w eliminacjach szkolnych w diecezji kaliskiej wzięło udział 439 uczniów.

Etap diecezjalny odbył się 12 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. Olimpiadę rozpoczęła Msza św. w kaplicy seminaryjnej, której przewodniczył ks. kan. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. W intelektualne szranki stanęło 46 młodych ludzi z 21 szkół z terenu diecezji kaliskiej.

Celem olimpiady jest zapoznanie z tekstami biblijnymi mówiącymi o Bożej miłości, z kluczowymi wypowiedziami Magisterium Kościoła związanymi z teologią prawdy o Bożej miłości objawionej w Piśmie Świętym i w Jezusie Chrystusie oraz z pelplińskim egzemplarzem Biblii Gutenberga.

Za organizację etapu diecezjalnego olimpiady odpowiadał ks. kan. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. W skład diecezjalnego komitetu weszły także: s. dr Natalia Musidlak i Małgorzata Chrzanowska.

Diecezję kaliską w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia w Pelplinie reprezentować będą: Szymon Kusiński z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim (I miejsce), Maria Mrozek z I LO w Jarocinie (II miejsce) i Nikola Banasiak z I LO w Ostrzeszowie (III miejsce).

Uczestnikom olimpiady gratulował biskup kaliski Damian Bryl, który odwołując się do hasła olimpiady nawiązał do dokumentu papieża Benedykt pt. „Bóg jest miłością”. – Chrześcijaństwo to jest przede wszystkim spotkanie z osobą, z Bogiem, który jest miłością. Chciałbym życzyć, żeby było to doświadczenie każdej i każdego z was – powiedział duchowny.

Zachęcał młodzież, aby zgłębiając wiedzę o Jezusie jeszcze bardziej Go pokochali, a potem naśladowali.