Dni skupienia dla pustelników na Górze Krzyża
05 września 2023
Od 4 do 7 września w Domu św. Jana Pawła II w pobliżu Góry Krzyża w diecezji kaliskiej odbywają się dni skupienia pod hasłem „Otworzę drogę na pustyni”, w których uczestniczy 10 osób z całej Polski. We wtorek wieczorem Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.
Dni skupienia dla pustelników na Górze Krzyża

W homilii celebrans dziękował za powołanie pustelnicze. - Dziękuję za wasze powołanie. Dziękuję, że jesteśmy razem w Kościele i że razem tę wspólnotę budujemy, każdy podejmując swoje powołanie. 

Jesteście w centrum Kościoła, bo w centrum Kościoła zawsze jest Jezus i ci, którzy są blisko Niego. Razem jesteśmy w Kościele i razem chcemy uwielbiać Jezusa i żyć dla Niego – powiedział kaznodzieja.

Prosił, aby swoje powołanie podejmować całym sercem. - Dla nas ważne jest to, że przypominacie nam o tym, że Bóg jest jeden i że On jest godzien, żeby poświęcić Mu wszystko. Bardzo za to świadectwo wam dziękuję. Chcę razem z wami modlić się, by wasze świadectwo było mocne, czytelne, ale też przekonujące, żeby innych podprowadzało do Jezusa – zaznaczył biskup kaliski

Odwołując się do czytań z dnia biskup zaznaczył, że jesteśmy synami i córkami światłości. - Bardzo chciałbym razem z wami modlić się, żebyśmy w różnych doświadczeniach nie zwątpili, że Jezus jest Bogiem, że do Niego należy ostatnie słowo, że On ma moc przeprowadzić nas przez każde doświadczenie i że ostateczne zwycięstwo należy do Niego – przekonywał bp Bryl.

Odpowiadając na oddolne głosy o chęci formacji i wzajemnego spotkania, by tak jak to było w tradycji Ojców pustyni dzielić się swoim doświadczeniem życia na pustyni i wzmacniać się nawzajem otworzyliśmy drzwi naszego Domu św. Jana Pawła II i zaprosiliśmy na dni skupienia „Otworzę drogę na pustyni”. W ramach tego spotkania mamy czas ciszy oraz refleksji nad najnowszym dokumentem watykańskim, a także czas na dzielenie – powiedział ks. Marcin Wiśniewski, duszpasterz Ośrodka Duchowości „Samotnia” przy Górze Krzyża Jubileuszowego.

Spotkanie odbywa się za zgodą i z błogosławieństwem Podkomisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego oraz z błogosławieństwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla. 

Swoją obecność zapowiedział również odpowiedzialny za indywidualne formy życia konsekrowanego przy KEP bp Arkadiusz Okroj.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI