Dożynki Diecezjalno-Gminne 2021 w Skalmierzycach
05 września 2021
Dożynki Diecezjalno-Gminne 2021 w Skalmierzycach

– Chleb jest znakiem jedności. Chciałbym zaprosić, żeby to dzisiejsze świętowanie otwierało nas na siebie, nawet jak mamy różne spojrzenia, różne poglądy społeczne, polityczne. Szukajmy tego co nas łączy. Budujmy mosty. Budujmy drogi do siebie, abyśmy umieli być coraz bliżsi sobie – apelował biskup kaliski Damian Bryl podczas dożynek diecezjalno-gminnych w Skalmierzycach. Uroczystość połączono z 55. rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Skalmierzyckiej.

Biskup kaliski przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony w Skalmierzycach. Przed Eucharystią bp Bryl poświęcił i obejrzał wieńce dożynkowe przywiezione przez delegacje rolników z trzydziestu trzech dekanatów diecezji kaliskiej. Biskup podziwiał trud pracy, który rolnicy włożyli w przygotowanie wieńców.

W homilii bp Bryl dziękował rolnikom za ich trud pracy na roli. Prosił też wiernych, aby z szacunkiem odnosili się do ziemi. – Pamiętajmy proszę, żeby tę ziemię w dobry sposób uprawiać, żeby jej nie zniszczyć, nie zatruć, aby mogła służyć następnym pokoleniom. Szanujmy naturę, którą od Pana Boga otrzymaliśmy – zachęcał kaznodzieja.

Wskazywał, że dzielenie chlebem jest ważnym zaproszeniem do tego, aby być wrażliwym na tych, którym brakuje chleba.
Apelował też do sprawujących władzę, aby sprawiedliwie dzieli chleb. – Dbajmy, żeby tego chleba nie brakło także w naszym otoczeniu, w sąsiedztwie. Może ktoś go potrzebuje, może nie ma odwagi, żeby poprosić. Miejmy otwarte oczy – zachęcał duchowny.

Po Mszy św. starostowie dożynek Marta Chlasta ze Skalmierzyc i Waldemar Urbaniak z Boczkowa złożyli bochen chleba na ręce biskupa Damiana Bryla, burmistrza Nowych Skalmierzyc Jerzego Łukasza Walczaka i przewodniczącego rady miasta i gminy Nowe Skalmierzyce Tadeusza Orzechowskiego.

Szczegółowa relacja na KAIRadio Rodzina

Retransmisja na Dom Józefa Tv