Dzień skupienia dla osób rozeznających powołanie
05 kwietnia 2022
Dzień skupienia dla osób rozeznających powołanie

- Prośmy bracia, żebyśmy umieli przyjąć całą prawdę o Jezusie, żebyśmy nie wybierali tylko tego, co nam odpowiada – mówił biskup kaliskiDamian Bryl, który przewodniczył Mszy św. na zakończenie dnia skupienia dla osób rozeznających powołanie.

W homilii celebrans zachęcał uczestników dnia skupienia do nieustannego spotykania się ze Słowem Bożym. - Musimy mocno dbać o otwartość na to z czym Jezus do nas przychodzi. Trzeba słuchać Słowa Bożego i nieustannie weryfikować swoje pomysły, swoje wyobrażenia o Jezusie z tym, co mówi Słowo Boże i czego uczy nas Kościół – powiedział kaznodzieja.

Zaznaczył, że Ewangelie czytane w Wielkim Poście zapraszają, abyśmy szli z Jezusem, który idzie, żeby oddać życie i który spotyka się z odrzuceniem, ale idzie wiedząc jaka jest Jego misja. - Słuchając tego słowa uczymy się pójścia za Jezusem ukrzyżowanym. Dzięki temu nasza droga z Jezusem może być bardziej prawdziwa – stwierdził bp Bryl. Z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: ks. dr Jan Frąckowiak, rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, ks. dr Waldemar Graczyk, wicerektor seminarium, a zarazem diecezjalny referent ds. powołań i ks. dr Łukasz Pondel, ojciec duchowny seminarium. Dzień skupienia dla osób rozeznających powołanie w budynku seminarium w Kaliszu rozpoczął się w piątek wieczorem i zakończył Mszą św. w sobotę wieczorem. Tematem były słowa z Księgi Jonasza: „Wstań, idź” (Jon 1,2).  – Wybraliśmy taki temat, ponieważ ten czas skupienia miał dotyczyć rozeznawania powołania. W programie był czas na adorację Najświętszego Sakramentu i drogę krzyżową. Była też okazja do spowiedzi św. oraz dwie konferencje – powiedział w rozmowie z KAI ks. dr Łukasz Pondel prowadzący dzień skupienia. Pomagali mu alumni piątego, trzeciego i drugiego roku studiujący w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu.

W dniu skupienia uczestniczyła młodzież męska powyżej 17. roku życia oraz klerycy roku propedeutycznego z Poznania, Gniezna i Kalisza formujący się w kaliskim seminarium.