Dzień skupienia Księży Seniorów z diecezji kaliskiej w Skalmierzycach
08 maja 2023
- Prośmy Matkę Bożą Skalmierzycką, kobietę mocną w wierze, aby była blisko, aby nas wspierała, aby nam ciągle pokazywała Jezusa, który jest z nami i była przewodniczką naszej wiary – mówił biskup kaliski Damian Bryl do księży emerytów. Diecezjalne spotkanie księży seniorów odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej.
Dzień skupienia Księży Seniorów z diecezji kaliskiej w Skalmierzycach

W homilii celebrans odwołując się do Ewangelii o Dobrym Pasterzu wskazał, że On jest wzorem dla każdego kapłana. - Bardzo chciałbym drodzy, żeby to co głosiliście przez wiele lat stawało się dla was coraz głębszym doświadczeniem. Nasz Pan Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, jest blisko mnie i On w tych moich dolach i niedolach mnie prowadzi – powiedział kaznodzieja.

Zachęcał kapłanów, aby nadal starali się być dobrymi pasterzami. - Bardzo chciałbym drodzy, żeby każdy z was, niezależnie od tego w jakiej jest kondycji czuł się jak pasterz, żeby czuł się dalej zaproszony do tego, żeby być dobrym pasterzem na wzór Jezusa i być narzędziem w ręku Jezusa. Chrystus jest Dobrym Pasterzem, a my mamy być do Jego dyspozycji. Zatroszczymy się dalej o tę naszą dyspozycyjność, otwartość na miarę naszych sił - zaznaczył duchowny.

Dziękował księżom za ich gorliwą posługę. - Chciałbym dzisiaj podziękować za wasze długoletnie oddanie, za waszą dyspozycyjność, współpracę z Bożą łaską, za to co robiliście w waszych parafiach. Bardzo za to dziękuję, ale proszę, bądźmy dalej dyspozycyjni. Nasze kapłaństwo służy kapłaństwu Jezusa i służy wspólnocie – stwierdził biskup kaliski.

Wskazywał na św. Stanisława, biskupa i męczennika, który wierność Ewangelii i zasadom Bożego Królestwa musiał przepłacić życiem.

- Życie każdego z nas dotknięte jest krzyżem. Chciałbym drodzy księża zaprosić, abyśmy dzisiaj prosili o siłę i mądrość dla Kościoła, dla biskupów, kapłanów, byśmy umieli mierzyć się z tymi wszystkimi trudami, zmaganiami, krzyżami – mówił celebrans.

Prosił księży, aby swoje życie ciągle ofiarowywali Jezusowi. - Drodzy księża nie brakuje nam różnych zmagań, krzyży, ale mocno wierzymy, że Bóg idzie ze swoim Kościołem, ze swoją wspólnotą, że Chrystus jest obecny wśród nas. Chciałbym zaprosić, żebyśmy nigdy nie zwątpili, że Jezus jest obecny w swoim Kościele, żebyśmy nigdy nie zwątpili, że te słowa pociechy i umocnienia się realizują, że Jezus jest większy niż nasze trudności i On ma moc nas przeprowadzić przez każde doświadczenie – przekonywał bp Bryl.

Przed Mszą św. ks. Przemysław Tyblewski wygłosił konferencję, której tematem przewodnim była myśl zaczerpnięta od św. Brunona dotycząca duchownych, którzy stoją na straży wiary. 

Prefekt roku propedeutycznego kaliskiego seminarium wskazał na trzy sposoby obecności Boga w duszy człowieka: poprzez Jego istotę, łaskę i odczucie duchowe.

Diecezjalne spotkanie księży seniorów zakończyło nabożeństwo majowe.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI