Festiwal Abba Pater
08 sierpnia 2022
Festiwal Abba Pater

- Bądźmy narzędziami Bożej dobroci. Niech Bóg Ojciec przez nas przychodzi do innych – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w hali Arena Kalisz na zakończenie 11. Festiwalu Abba Pater. W ramach wydarzenia odbyła się modlitwa uwielbienia, którą prowadził ks. Teodor Sawielewicz, założyciel Teobańkologii.

Mszę św. poprzedził Różaniec do Boga Ojca z rozważaniami o. Krzysztofa Piskorza OCD.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że człowiek został stworzony przez Boga Ojca i obdarzony wielką godnością. - Zostaliśmy przez Boga stworzeni na Jego obraz i podobieństwo. Ten dzisiejszy dzień może być dla nas czasem odkrywania godności, jaką od Boga otrzymaliśmy. Tę godność w szczególny sposób umocnił Chrystus przez swoje dzieło odkupienia i zbawienia – powiedział celebrans. Zaznaczył, że wierzyć w Boga Ojca to przyjąć Jego dobroć i miłującą troskę. - Odkrycie tego, że Bóg jest kochającym Ojcem daje nam nową perspektywę, nowe życie – stwierdził kaznodzieja. Przekonywał, że Bóg Ojciec chce dać człowiekowi szczęście, które nie przeminie. - Bóg Ojciec jest z nami teraz, ale czeka na nas w niebie. Chce naszej radości i pokoju, które nie miną. Ten dzisiejszy dzień jest także czasem, w którym chcemy sobie przypomnieć, że idziemy do nieba, gdzie On na nas czeka i gdzie, jak wierzymy, nigdy nas nie zostawi – wskazywał ordynariusz diecezji kaliskiej. Zachęcał wiernych, aby potrafili żyć we wspólnocie ucząc się wzajemnego szacunku i miłości. - Prawdziwe braterstwo zawsze prowadzi do solidarności, do tego, że patrzę na drugiego człowieka z życzliwością i miłością, że mi na nim zależy, że chcę, żeby drugi brat czy siostra mogli przeze mnie doświadczyć miłości Boga Ojca – akcentował hierarcha. Prosił o modlitwę w intencji ofiar i poszkodowanych w wypadku autokaru w Chorwacji. - Chciałbym drodzy siostry i bracia zaprosić was do tego, żebyśmy pamiętali o tych, którzy wczoraj doznali tego wypadku, pamiętali o tych, którzy zginęli, którzy cierpią teraz w szpitalach i o tych, których ta śmierć czy to cierpienie mocno dotyka, o ich najbliższych, o rodzinach – mówił duchowny. Zachęcał, aby te wszystkie trudne sprawy polecić Bogu Ojcu. – Chcielibyśmy przeżyć to doświadczenie w pokorze. Mówmy do Boga: „Nie wiemy dlaczego tak się stało, Boże, nasz Ojcze, ale prosimy Cię bądź z tymi wszystkimi, których to mocno dotknęło. Nie zostawiaj nas w tym samych. Bardzo Ciebie potrzebujemy. Nie rozumiemy tego, ale wiemy, że jesteś z nami, że jesteś blisko i przeprowadzisz nas przez to” – powiedział bp Bryl.

Po Mszy św. odbyło się uwielbienie z modlitwą uzdrowienia, którą poprowadził ks. Teodor Sawielewicz. O bogatą oprawę muzyczną zadbali: Agnieszka Cudzich, Marcin Jajkiewicz, Jakub Tomalak, Michał Król, Julia Stolpe, Leopold Twardowski, Abba Pater Music  Festiwal rozpoczął się w piątek, 5 sierpnia, Mszą św. w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu, podczas której homilię wygłosił ks. Jacek Skowroński. Głównym gościem wydarzenia był Marcin Zieliński, ewangelizator i charyzmatyk, który po Mszy św. poprowadził uwielbienie wraz z zespołem Abba Pater Music pod przewodnictwem Jakuba Tomalaka. Spotkanie zakończyła modlitwa o uzdrowienie, którą Marcin Zieliński prowadził z grupą modlitewną ze Skierniewic. W sobotę, 6 sierpnia, w ramach Abba Pater odbyła się ewangelizacja na ulicach Kalisza prowadzona przez Braci Miłosiernego Pana z Koszalina. Wieczorem w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu Mszy św. przewodniczył ks. prał. Jacek Plota, a homilię wygłosił ks. Teodor Sawielewicz. Po Mszy św. zgromadzeni wysłuchali świadectw Braci Miłosiernego Pana, a następnie rozpoczęło się uwielbienie prowadzone przez grupę WOW – Wielbienie Ostrów Wielkopolski. Diecezja kaliska jest jedyną diecezją w Polsce zawierzoną Bogu Ojcu. Dokonał tego trzy lata temu, podczas VIII Festiwalu Abba Pater ówczesny biskup kaliski Edward Janiak.