Inauguracja roku akademickiego w Akademii Kaliskiej
31 października 2022
Inauguracja roku akademickiego w Akademii Kaliskiej

Bp Bryl: musimy uznać, że ten świat się kiedyś skończy i przyjdzie czas spotkania z Jezusem

- W tych dniach idziemy na groby tych, którzy żyli wśród nas i widzimy, jak przemijające jest nasze życie na tym świecie. Mądrość, do której zaprasza nas dzisiaj Ewangelia to mądrość, która uwzględnia, że czas na tym świecie jest krótki dla każdego i każdej z nas i trzeba go dobrze podjąć. Trzeba też myśleć, że kiedyś staniemy przed Bożym sądem i będziemy mieli czas na zdanie sprawy z tego, co zrobiliśmy na ziemi – mówił bp Damian Bryl do społeczności Akademii Kaliskiej podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023. Biskup kaliski przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu.

W homilii celebrans odwołując się do dzisiejszej Ewangelii podkreślał, że uczelnia jest miejscem udzielania pomocy młodym ludziom, aby dotarli do swoich pragnień. - Każdy z nas nosi pragnienia, które warto podejmować. Chciałbym zaprosić, żebyśmy nie bali się spotkać z naszymi głębokimi pragnieniami, bo przecież każdy z nas nosi też pragnienie Jezusa i spotkania z Nim – powiedział bp Bryl.

Akcentował, że każde spotkanie z Jezusem jest przemieniające. - Spotkanie z Jezusem przemienia. Człowiek nabiera innej perspektywy, chce inaczej podjąć swoje życie – stwierdził kaznodzieja.

Wskazywał, że uczelnia jest po to, żeby pomagać młodym ludziom zdobywać wiedzę i umiejętności, ale także nabierać życiowej mądrości. - Uczmy, proszę  nasze młode pokolenie takiej pięknej harmonii życia, uczmy mądrości życiowej, aby byli specjalistami w tych dziedzinach, które studiują, ale też jednocześnie, by stawali się pięknymi ludźmi. Obudźmy w nich piękne pragnienia, które będą ich mobilizować, żeby szli dalej i rozwijali się – mówił hierarcha.

Przekonywał, że mądrość polega także na tym, aby uznać, że ten świat się kiedyś skończy i przyjdzie czas spotkania z Chrystusem. – To jest dzisiaj ważne dla nas przesłanie, że nie można lekceważyć codzienności, ale ona kiedyś skończy się dla każdego z nas – zaznaczył bp Bryl.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem modlili się m.in.: ks. płk Tadeusz Pałuska, proboszcz parafii Ordynariatu Polowego w Kaliszu, ks. kan. Włodzimierz Guzik, proboszcz parafii św. Matki Teresy z Kalkuty, ks. Paweł Nowacki, diecezjalny duszpasterz akademicki.

W roku akademickim 2022/2023 w Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego będzie pobierało naukę prawie 3100 studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz ponad 500 słuchaczy studiów podyplomowych. Uczelnia kształci studentów na 25 kierunkach  studiów pierwszego stopnia i 10 kierunkach studiów magisterskich. Kształcenie odbywa się w zakresie 31 specjalności. Rektorem uczelni jest prof. dr hab. nauk medycznych Andrzej Wojtyła.