TV Diecezji Kaliskiej Radio Rodzina Opiekun eKAI FB Diecezji Kaliskiej INSTAGRAM Diecezji Kaliskiej Twitter Diecezji Kaliskiej

Jubileusz Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi

Jubileusz Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi

Jubileusz Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi  

- Dziękujemy za wszystko, co wnosicie w życie naszego miasta i diecezji, za waszą pracę i zaangażowanie oraz świadectwo życia - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w katedrze w Kaliszu przewodniczył Mszy św. z okazji 100-lecia istnienia Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi. W homilii celebrans zwracając się do sióstr zakonnych dziękował za pracę i zaangażowanie w różne dzieła. - Życie konsekrowane bardzo dużo wnosi w życie Kościoła. Dla nas mieszkańców Kalisza ważne jest świadectwo was, które przemierzacie ulice naszego miasta i przypominacie nam o niebie – zaznaczył bp Bryl. Wskazał, że charyzmatem sióstr jest praca. – Bardzo dziękujemy za to przypomnienie umiłowania pracy. Drogie siostry to jest wasz charyzmat, który wnosicie w życie Kościoła. Prosimy przypominajcie nam o tym, że praca to nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy, ale to także piękny dar dla innych, którym służymy – stwierdził kaznodzieja. Zachęcał siostry do jeszcze większego pomagania potrzebującym. - Bądźcie otwarte na tych, którzy potrzebują, szczególnie w naszym mieście, w naszej diecezji jest wielu takich, którzy szukają środowiska, wspólnoty, która ich przygarnie, a więc przygarniajcie ich – powiedział biskup kaliski. Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa słowa wdzięczności wobec bp. Damiana Bryla, kapłanów, sióstr zakonnych, przyjaciół, współpracowników darczyńców i wychowanków wyraziła matka Agata Błaszczyk, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi. 

Z kolei życzenia biskupowi kaliskiemu z okazji pierwszej rocznicy ingresu złożyli s. Natalia Musidlak i przedstawiciele parafian. 

Zgromadzenie zakonne powstało sto lat temu we Włocławku, jednak swymi korzeniami sięga 1889 r., w którym to kilkuosobowa grupa kobiet pod przewodnictwem Franciszki Rakowskiej podjęła życie wspólne na wzór życia zakonnego. Pod pozorem pracowni krawieckiej kształtowało się i rozwijało prawdziwe życie duchowe. Opiekunem Stowarzyszenia Kobiet Wspólnej Pracy rzymskokatolickiego wyznania był o. Ksawery Sforski, franciszkanin, którego po śmierci zastąpił ks. Wojciech Owczarek, późniejszy biskup włocławski i formalny założyciel zgromadzenia. W 1934 r. z inicjatywy bp. Wojciecha Owczarka powstały dwie filie w Kaliszu: w parafii św. Mikołaja i w obecnej parafii Miłosierdzia Bożego. To właśnie przy ul. Asnyka powstało pierwsze przedszkole im. św. Józefa. Otwarty został również sierociniec. W domu przy ulicy Grodzkiej organizowane były rekolekcje Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, funkcjonowała kaplica, pensjonat i stołówka dla inteligencji. W czasie wojny dom przy ul. Grodzkiej zajęli okupanci, jednak mimo wszystko został on pod opieką sióstr, które w strojach świeckich pełniły pracę obsługi domu. Co znamienne, nawet w takich warunkach wspólnota prowadziła życie zakonne, np. adorując Najświętszy Sakrament ukryty w drewnianej szkatułce w jednym z pomieszczeń domowych.  Po wojnie obie filie zgromadzenia w Kaliszu podjęły pracę: w świetlicy, pracowni kroju i szycia, artystycznego haftu oraz katechizacji, prowadziły rekolekcje dla młodzieży i przedszkole.  Obecnie siostry przebywające w domach kaliskich pracują w parafii św. Mikołaja, Miłosierdzia Bożego i Opatrzności Bożej w zakresie katechizacji, kancelarii i zakrystii. Wspólnoty podejmują również prace formacyjne z młodzieżą i dorosłymi. Współpracują także ze Szkołą Nowej Ewangelizacji.  

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI 
 

Powrót do listy