Jubileusze kapłańskie
23 maja 2023
- Proszę wspierajcie naszą diecezję dalej na miarę swoich sił i możliwości. Potrzebujemy waszego świadectwa, oddania i modlitwy - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w katedrze w Kaliszu przewodniczył Mszy św. dziękczynnej z kapłanami obchodzącymi 50. i 60. rocznicę święceń kapłańskich.
Jubileusze kapłańskie

W homilii biskup kaliski dziękował kapłanom za posługę w diecezji kaliskiej. – Jako wspólnota naszej diecezji chcemy dziękować za to, że służyliście Kościołowi świętemu. U początku kapłaństwa losy wasze były związane z diecezjami macierzystymi, ale od 1992 roku byliście związani z diecezją kaliską i za to wspólne budowanie tej części Kościoła chciałbym wam bardzo podziękować. Dziękuję, że dzięki waszemu zaangażowaniu nasza diecezja mogła rozwijać się i rosnąć na Bożą chwałę – powiedział celebrans.

Dziękował jubilatom za odwagę głoszenia Słowa Bożego i wierność Chrystusowi. – Nieraz ta wierność łączyła się z krzyżem, niezrozumieniem, opuszczeniem czy lekceważeniem. Dzisiaj chciałbym razem z wami zanieść dobremu Bogu te wszystkie wasze krzyże, trudne doświadczenia, które mocno przeżyliście. Prośmy, żeby Jezus przyjął te cierpienia, zmagania, żeby to co było trudne było miłą Bogu ofiarą – zaznaczył biskup kaliski.

Podkreślał, że kapłaństwo jest po to, żeby przypominać o życiu wiecznym. - Dziękujemy drodzy księża, że pokazywaliście nie tylko mądrość życia, ale także mądrość, która prowadzi do wieczności, do zbawienia – akcentował kaznodzieja.

Życzył jubilatom, aby z nadzieją ruszyli w przyszłość. - Bardzo chciałbym, żebyście mocno chwycili się dalej Pana Jezusa, bo jubileusz to czas, w którym chcemy przeżyć na nowo bliskość Jezusa, Jego łaskę, aby z nadzieją ruszyć w to co przed nami. Nie wiemy co przed nami, ale wiemy, że Jezus będzie dalej blisko tak jak był z wami przez te całe lata. Życzę, aby ta nadzieja zagościła w waszych sercach i żeby ten jubileusz dodał wam sił mimo różnych trudów i zmagań, z którymi mierzycie się na co dzień – mówił hierarcha.

Prosił kapłanów, aby dalej służyli Kościołowi. – Proszę wspierajcie nas dalej na miarę swoich sił i możliwości. Bądźcie z nami w budowaniu Bożego Królestwa. Potrzebujemy waszego świadectwa, waszego oddania i waszej modlitwy - stwierdził bp Bryl.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry św. Mikołaja w Kaliszu i księża jubilaci.

Kilka dni wcześniej Mszę św. dziękczynną wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem koncelebrowali księża obchodzący 25. rocznicęświęceń kapłańskich.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI