Jubileuszu 100-lecia utworzenia parafii św. Wawrzyńca w Ostrówku
13 sierpnia 2022
Jubileuszu 100-lecia utworzenia parafii św. Wawrzyńca w Ostrówku

- Wielkim zadaniem dla naszych wspólnot jest to, aby przekazać wiarę młodemu pokoleniu, żeby ci młodzi nie odeszli od Pana Jezusa i od Kościoła - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. z okazji jubileuszu 100-lecia utworzenia parafii św. Wawrzyńca w Ostrówku.

W homilii celebrans zachęcał parafia, aby tworzyli wspólnotę ludzi, którzy wierzą w Boga, słuchają Jego słów i nimi żyją. - Żyjemy w czasach zamętu, niepokojów, różnych poglądów. Tak bardzo potrzeba nam dzisiaj zatroszczyć się o naszą wiarę, żeby nam jej nikt nie zmącił, żebyśmy jasno wiedzieli za Kim idziemy, w Kogo wierzymy, Kogo chcemy słuchać. Chciałbym razem z wami modlić się o taką klarowną, jednoznaczną wiarę – powiedział kaznodzieja. Prosił wiernych, aby przekazywali wiarę młodemu pokoleniu.– Chciałbym, żebyście razem z ks. proboszczem szukali sposobów jak przekazać wiarę młodym. Zatroszczmy się o to, żeby ich wiara pogłębiała się i żeby Pan Jezus był w centrum ich życia, żeby Go pokochali. To jest wielkie zadanie dla naszych wspólnot dzisiaj, aby przekazać wiarę młodemu pokoleniu, żeby ci młodzi nie odeszli od Pana Jezusa i od Kościoła – zaznaczył celebrans. Akcentował, że parafia to wspólnota ludzi, którzy razem modlą się, a także wspierają w trudnych chwilach.- Gdy człowiek modli się szczerze, wtedy otwiera się jego serce, staje się bardziej wrażliwy, otwarty na to co się dzieje wokół niego. Chciałbym zaprosić was, żebyście zatroszczyli się o to, żeby wasza wspólnota była wspólnotą ludzi, którzy wzajemnie wspierają się – podkreślał biskup kaliski. Zachęcał, aby parafianie na wzór swojego patrona św. Wawrzyńca pomagali innym. - Niech wasza parafia staje się wspólnotą solidarności, wzajemnej pomocy. Niech przykład św. Wawrzyńca będzie wam bliski. Wypatrujcie tych, którzy potrzebują pomocy. Ważne jest, żebyśmy byli blisko siebie i byśmy na miarę naszych możliwości wspierali się i żeby nikt nie czuł się zostawiony sam – mówił bp Bryl.

Jubileusz połączono z odpustem ku czci św. Wawrzyńca. Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: ks. Robert Tietz, proboszcz parafii, ks. kan. Waldemar Gruszka, dziekan dekanatu lututowskiego i ks. prał. Wiesław Potakowski, proboszcz parafii św. Faustyny w Łodzi. Historia powstania pierwszego kościoła w Ostrówku związana była z rodziną Mniszewskich. Należący do tego rodu dziedzic Mikołaj w 1727 r. ufundował świątynię, która początkowo była prywatną kaplicą dworską. Parafia w Ostrówku została erygowana 17 sierpnia 1922 r. przez bpa Stanisława Zdzitowieckiego, ówczesnego biskupa włocławskiego. Powstała ona z części dwóch parafii: w Cieszęcinie i Węglewicach. Pierwszym proboszczem ustanowiony został ks. Franciszek Paterok. Trzy lata później parafia znalazła się w utworzonej diecezji częstochowskiej. W czasie II wojny światowej w październiku 1944 r. Niemcy zamknęli kościół w Ostrówku. Taka sytuacja trwała do końca stycznia 1945 r. 11 czerwca 1971 r. spłonął drewniany kościół. W ciągu trzech lat wybudowano nową świątynię, którą 10 sierpnia 1974 r. poświęcił bp Franciszek Musiel. Kościół konsekrował 10 sierpnia 1992 r. biskup kaliski Stanisław Napierała. Od 2002 r. proboszczem parafii jest ks. Robert Tietz.