Kaliskie obchody 30. Światowego Dnia Chorego
12 lutego 2022
Kaliskie obchody 30. Światowego Dnia Chorego

- Chcemy uczyć się szacunku wobec człowieka chorego i właściwej troski. Prośmy Pana Boga o światło, byśmy umieli dobrze towarzyszyć chorym w ich chorobie – mówił bp Damian Bryl, który w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu przewodniczył Mszy św. z okazji 30. Światowego Dnia Chorego. 

W homilii bp Bryl odwołując się do orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego podkreślał, że każdy człowiek, także człowiek chory ma swoją godność i nigdy nie może być traktowany jako przedmiot. - Bardzo chciałbym, abyśmy modlili się o to, żeby w Kościele zawsze godność każdego człowieka, także chorego była uszanowana. Żyjemy w czasach, w których mocno podkreśla się wartość produktywności, różnych talentów, ale w oczach Bożych każdy człowiek jest ważny – powiedział celebrans. Wskazał, że do człowieka chorego nie można odnosić się z dystansem. - To jest bardzo trudne dla chorego. Nie dosyć, że zmaga się z chorobą to jeszcze czasami z jakimś dystansem czy odepchnięciem.  Pan Jezus uczy nas, że każdy człowiek jest ważny, także człowiek chory – zaznaczył kaznodzieja. Akcentował, że dla chorego bardzo ważna jest obecność drugiego człowieka. - Jakże ważne jest, byśmy byli z osobami chorymi, byśmy ich nie zostawiali samych. Ważne jest żeby być blisko, żeby ta chora osoba miała doświadczenie, że nie jest sama, że jest ktoś komu na niej zależy, kto jest blisko, który podzieli się dobrym słowem – przekonywał biskup kaliski. Podkreślał, że ważna jest umiejętność słuchania chorego. – Proszę, abyśmy byli blisko i chcieli usłyszeć chorego, cierpiącego człowieka, nie zarzucali go naszymi nowinkami, ale pozwolili mu podzielić się tym czym żyje, co przeżywa, nawet swoimi trudami, cierpieniami na tyle na ile będzie chciał. Ważne jest, aby stworzyć taką przestrzeń bezpiecznego dzielenia, posłuchania. Słuchanie jest wyrazem wielkiego szacunku wobec drugiego – stwierdził bp Bryl. Wyraził słowa wdzięczności wobec lekarzy i pielęgniarek. 
- Dziękujemy za to co robicie na co dzień dla naszych chorych, za waszą służbę, oddanie, pracę, często niełatwą. Dzisiaj chcemy się za was modlić i wyrażać naszą wdzięczność, ale chciałbym zaprosić wszystkich, żebyśmy pomagali chorym – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej. Zachęcał, aby szkolić się w udzielaniu pierwszej pomocy. - Często jesteśmy świadkami wypadków, trudnych zdarzeń, jakże ważne jest żeby nie być obojętnym, ale też umiejętnie pomóc. Uczmy się pierwszej pomocy – powiedział hierarcha. Prosił też, aby wspierać chorych, cierpiących i samotnych przez zwykłą, codzienną pomoc, np. w zrobieniu zakupów czy załatwieniu jakiejś sprawy. Zapraszał, aby towarzyszyć chorym modlitwą. - Często doświadczamy niemocy, bezradności wobec choroby i cierpienia. Nie wiemy jak pomóc choremu, ale jako ludzie wiary wierzymy, że wszystko jest w rękach Pana Boga. Wołajmy, módlmy się, z ufnością zanośmy do Pana nasze cierpienia, ale także cierpienia tych, którzy są obok nas. Módlmy się za chorych i miejmy wrażliwość na nich na co dzień, oni bardzo nas potrzebują – akcentował bp Bryl. Po Mszy św. biskup kaliski i kapłani udzielili Sakramentu Namaszczenia Chorych z uwzględnieniem reżimu sanitarnego. Uroczystościom towarzyszył Sztandar Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali m.in.: ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. prał. Andrzej Gaweł, były proboszcz, ks. Marcin Załężny, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i Apostolstwa Chorych, o. Waldemar Ułanowicz OFM Conv., kapelan szpitala w Kaliszu, ks. Dariusz Kuliński, prefekt roku propedeutycznego w seminarium i kapelani szpitali.

We Mszy św. uczestniczyli klerycy roku propedeutycznego formujący się w seminarium w Kaliszu.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Relacja dostępna na stronie Radia Rodzina oraz KAI