Komunikat dotyczący transmisji telewizyjnej uroczystości beatyfikacyjnej sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego
03 września 2021

W związku z planowanymi transmisjami Mszy św. beatyfikacyjnej w kościołach w niedzielę 12 września 2021 roku, przypominamy duszpasterzom i wiernym zasady i normy obowiązujące przy tego typu wydarzeniach:

• Uczestnictwo w transmisji z Mszy św. beatyfikacyjnej nie jest spełnieniem obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Eucharystii (zob. Dies Domini nr 54).
  • Uczestnikom transmisji należy zapewnić możliwość rzeczywistego uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej.
  • Przed transmisją i po jej zakończeniu wypada pouczyć wiernych, że taka forma uczestnictwa nie spełnia kryteriów obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Eucharystii.
  • Tego obowiązku nie można zastępować samym obrzędem Komunii św. po Mszy św. beatyfikacyjnej (zob. Komunia Swięta i kult tajemnicy eucharystycznej poza Mszq Swiętq, nr 26.). Z tego powodu nie należy proponować wiernym obrzędu Komunii św. po zakończeniu transmisji telewizyjnej.

+ Józef Górzyński

Przewodniczący Zespołu Programowego ds. Telewizyjnych Transmisji Mszy Świętych