Konsekracja ołtarza w ostrzeszowskiej Farze
20 sierpnia 2023
- Kościół to miejsce pięknej modlitwy, umocnienia, przebaczenia i nabierania ducha, aby żyć wiarą na co dzień – mówił bp Damian Bryl, który przewodniczył w Ostrzeszowie Mszy św. z okazji 670-lecia Fary i 400-lecia jej konsekracji. Biskup kaliski konsekrował ołtarz, w który wmurowano relikwie św. Maksymiliana Kolbe.
Konsekracja ołtarza w ostrzeszowskiej Farze

W homilii biskup kaliski podkreślał, że ten piękny średniowieczny kościół odnawiany przez lata jest znakiem wiary tych, którzy mieszkali i mieszkają w Ostrzeszowie. - Dzisiaj chcemy wspominać tych, którzy mocno wierzyli w Pana Boga, dlatego zbudowali ten kościół. Chcemy przywołać tych wszystkich, którzy tutaj przez wieki modlili się, tych, którzy troszczyli się o ten kościół, rozbudowywali go i upiększali, aby był piękny i żeby chwała Boża mogła tutaj rozbłyskać – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że ta świątynia jest świadectwem tego, że Pan Jezus jest blisko człowieka. – Kościół jest miejscem, w którym doświadczamy, że w naszej wierze nie jesteśmy sami, że we wspólnocie z naszymi braćmi i siostrami wyznajemy jedną wiarę, razem modlimy się, razem zanosimy Panu Bogu ważne sprawy, ale też razem dotknięci Bożą łaską doświadczamy tutaj wspólnoty – stwierdził kaznodzieja.

Wskazał, że ołtarz jest bardzo ważny w kościele, ponieważ na nim dokonuje się najważniejsze wydarzenie naszej wiary. - Na ołtarzu uobecnia się ofiara Jezusa Chrystusa, który oddaje siebie Bogu Ojcu w ofierze za nas, za nasze grzechy i dla naszego zbawienia. Ofiara krzyża dzieje się na ołtarzu w czasie każdej Eucharystii – wyjaśnił hierarcha.

Dodał, że ołtarz jest miejscem, gdzie wspólnota razem gromadzi się na modlitwie. - Ołtarz jest dla nas tak ważny, bo tutaj przychodzimy, aby karmić się Chrystusem. Tu z ołtarza bierzemy chleb, którym dzielimy się, aby wzmocnić się i wrócić do naszych domów. To miejsce, gdzie razem wołamy do Boga, gdzie możemy doświadczyć, że nie jesteśmy sami – mówił biskup kaliski.

Życzył wiernym, aby to świętowanie umocniło ich wiarę. – Niech to wspólne świętowanie poruszy nasze serca, byśmy z nadzieją ruszyli w to wszystko, co przed nami – powiedział bp Bryl.

Biskup kaliski konsekrował ołtarz, w który wmurowane zostały relikwie św. Maksymiliana Kolbe. Franciszkanin od 9 listopada do 8 grudnia 1939 r. wraz z 35 współbraćmi przebywał w obozie jenieckim w Ostrzeszowie.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali ks. prał. Leszek Szkopek, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie oraz kapłani pracujący i pochodzący z parafii.

Ostrzeszowska Fara to jeden z najstarszych kościołów w diecezji kaliskiej. Przez stulecia pokolenia ostrzeszowian modliły się w tym miejscu i przyjmowały sakramenty.

Obecną świątynię pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej wzniesiono tuż po lokacji miasta w 1283 r. Najprawdopodobniej na miejscu drewnianego wybudowano kościół murowany.

W 1622 r. piorun wzniecił pożar kościoła. Prezbiterium ocalało, lecz nawa główna wraz ze sklepieniem gotyckim oraz ściana południowa runęła razem z pośrodku znajdującą się kolumną wspierającą sklepienie. Ogień zniszczył też wieżę i dach. Świątynia została odbudowana. W 1623 r. kościół konsekrował biskup sufragan wrocławski.

Wyposażenie ostrzeszowskiej Fary pochodzi głównie z przełomu XVIII i XIX w. Imponuje barokowy ołtarz główny z 1660 r. z obrazem Wniebowzięcia NMP, kopią obrazu malarza hiszpańskiego Bartłomieja Murillo.

W okresie powojennym podczas remontów odkryto wyjątkowe polichromie, dziedzictwo kultury i sztuki średniowieczne - jedyne, jakie się zachowały w Wielkopolsce. Pozostałości najstarszej dekoracji malarskiej pochodzą z XIV, XVI i XVIII w.

Od 2018 r. proboszczem parafii jest ks. prał. Leszek Szkopek.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI