Listopadowy pierwszy czwartek w Sanktuarium św. Józefa
04 listopada 2022
Listopadowy pierwszy czwartek w Sanktuarium św. Józefa

Bp Milewski: bł. Karol Acutis uczy nas pełnego zaufania Bogu

- Patrząc dziś na relikwie bł. Karola Acutisa poprośmy go szczerze, by dał nam się zagubić w świecie, ale odnaleźć w Panu i dla Pana – mówił bp Mirosław Milewski, który 3 listopada przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Modlitwa odbyła się w obecności relikwii bł. Carlo Acutisa, które dzisiaj rozpoczęły peregrynację w diecezji kaliskiej.

Temat listopadowego spotkania brzmiał: „Święci nie przemijają. Święci żyją świętymi i pragną świętości” – św. Jan Paweł II.

W homilii bp Mirosław Milewski odwołując się do dzisiejszej Ewangelii wskazał, że dziś ten sam Bóg chce odnaleźć swego Syna także i w naszych czasach. - Bóg widzi coraz więcej młodych serc, zagubionych i zdezorientowanych w świecie czasu zmiany epoki. Bóg chce odnaleźć swego Syna w dzieciach i młodzieży, którzy porzucają lekcje religii w szkole i spotykają się z obojętnością rodziców na te decyzje – powiedział kaznodzieja.

Zaznaczył, że dziś Bóg chce swego Syna znaleźć w ludziach siejących kąkol w narodzie, odwracających kategorie moralne dobra i zła, szydzących z tego, co święte. - Bóg szuka swego Syna wśród ludzi Kościoła, wśród wiernych świeckich i duchownych, którzy zgorszyli swoją postawą pozostałe owce. Bóg szuka swego Syna także w tych, którzy chcą rozbić jedność małżeńską, rodzinną, kapłańską lub zakonną – stwierdził celebrans.

Akcentował, że Bóg chce odnaleźć swojego Syna w każdym zagubionym człowieku. - On chodzi po naszych domach i mieszkaniach, po szkołach i urzędach, po plebaniach i klasztorach, po szpitalach i domach opieki, po redakcjach gazet i portalach internetowych – On wszędzie tam chce odnaleźć Syna w zagubionym człowieku, któremu wydaje się, że bez Boga wygra swoje życie. On szuka swego Syna w ruinach bloków w Kijowie i Charkowie, ale On także puka do serca tych, którzy posyłają na ukraińskie przedszkola drony, ukrywając za nimi swoją bezradność i strach przed sądem – mówił biskup pomocniczy diecezji płockiej.

Podkreślał, że postawy wiary i pełnego zaufania nastawienia do Boga uczy nas bł. Karol Acutis. - Czy umiemy być tak powściągliwi jak Karol i czy potrafimy zagubić w nas światowe myślenie? Czy nie zawstydza on nas swoją prostotą myślenia o życiu? Może patrząc dziś na te relikwie bł. Karola poprośmy go szczerze, by dał nam się zagubić w świecie, ale odnaleźć w Panu i dla Pana. Wtedy będzie prawdziwa radość w niebie – przekonywał bp Milewski.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski zachęcał wiernych, aby modlili się za zamarłych przez wstawiennictwo św. Józefa, patrona dobrej śmierci.

Wskazał, że rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa w diecezji kaliskiej i prosił, aby wraz z młodymi modlić się, aby był on przykładem, jak można pięknie i szczęśliwie przeżyć życie w bliskości Pana Boga.

Zachęcał też dorosłych, aby przekazywali wiarę młodemu pokoleniu. – To jest wielkie zadanie dla całego Kościoła dzisiaj. Prośmy tego patrona, który tak pięknie żył dla Pana Boga, abyśmy umieli w dobrych czynach i słowach przekazać wiarę młodym. Chcemy modlić się, aby młodzież, która wchodzi w dorosłość podjęła swoje życie tak jak Carlo w pięknym oddaniu Panu Bogu, a jednocześnie w takim dobrym, mądrym i roztropnym zaangażowaniu w świat – powiedział bp Damian Bryl.

Wcześniej konferencję nt. „Droga do świętości zaczyna się w rodzinie” wygłosili: ks. Marek Muzyka, duszpasterz młodzieży diecezji kaliskiej, prezes Stowarzyszenia „Tratwa” na rzecz Ewangelizacji Młodzieży, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Kucharach oraz Kinga i Janusz Jopek, małżeństwo z 25-letnim stażem, rodzice czwórki dzieci, od wielu lat związanie z Domowy Kościołem, gałęzią rodzinną Ruchu Światło-Życie. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji bydgoskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów bolesławieckiego, mikstackiego i odolanowskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.