LITURGIA MĘKI I ŚMIERCI PANA JEZUSA W KATEDRZE KALISKIEJ PW. ŚW. MIKOŁAJA
16 kwietnia 2022
LITURGIA MĘKI I ŚMIERCI PANA JEZUSA W KATEDRZE KALISKIEJ PW. ŚW. MIKOŁAJA

- Bez wiary w Chrystusa ukrzyżowanego nie jesteśmy zdolni do przebaczenia z serca, do okazania miłosierdzia – mówił bp Łukasz Buzun podczas Liturgii Męki Pańskiej w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazując na krzyż mówił, że to nie tylko belki zbite ze sobą, ale samotność, choroba, bezradność. – To rozpiętość duchowych i fizycznych cierpień, niepowodzeń i upadków, konsekwencji naszych grzechów, pomyłek życiowych, pokrzyżowanych planów, rozbijania się o chłód najbliższych, dzieci cierpiących z powodu rozłąki, ludzi uciekających przed okrucieństwem wojny – podkreślał kaznodzieja.

Zaznaczył, że świat bez wiary w Chrystusa napełnia się bólem pustki pozbawionej sensu. – Jest jakaś zbiorowa ucieczka od Boga, ucieczka od krzyża, ale zawsze jest to ucieczka w stronę grzechu, którego toksyczne owoce  wikłają nas w ducha tego świata, pożądliwości i pychy – stwierdził duchowny.

Akcentował, że człowiek powołany jest do świętości. – Boża miłość zstąpiła na ziemię przez krzyż i ta miłość nas podnosi, napełnia przebaczeniem, rozświetla łaską zbliżając do Boga, sprawia, że przeżywamy Jego świętość w naszym życiu – powiedział bp Buzun.

Po odśpiewaniu Męki Pańskiej i Modlitwie Powszechnej nastąpiło odsłonięcie krzyża, adoracja przez duchowieństwo i służbę liturgiczną poprzez przyklęknięcie. Potem odbyła się procesja z krzyżem wewnątrz świątyni. Wierni kilkakrotnie klękali i śpiewali ,,Święty Boże’’. Po komunii św., w asyście Straży Rzymskiej, przeniesiono Najświętszy Sakrament do grobu, gdzie trwa adoracja.

Podczas liturgii Wielkiego Piątku z bp Łukaszem Buzunem modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński, kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. kan. Marcin Papuziński, kapelan biskupa ks. Szymon Rybak i wikariusze tej parafii.