Młodzież licznie uczestniczyła w Festiwalu „Tratwa”
15 czerwca 2024
Młodzi z całej diecezji kaliskiej uczestniczyli w trzydniowym Festiwalu „Tratwa” w Pleszewie. Koncerty zespołów Arka Noego, Wyrwani z Niewoli, konferencje głoszone przez ks. Dawida Nowaka SDB z Wrocławia, udział w warsztatach począwszy od treningu personalnego po zajęcia wokalne, teatralne, fotograficzne, z gotowania czy przyrządzania pizzy po programowanie sztucznej inteligencji to wszystko odbywało się w ramach tegorocznej „Tratwy”. W ostatnim dniu Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.
Młodzież licznie uczestniczyła w Festiwalu „Tratwa”

- Tratwa płynie nie utonie. To już dziesiąta edycja. Cieszymy się, że wielu młodych odpowiedziało na nasze zaproszenie. 100 osób uczestniczy w warsztatach, a 50 młodych to wolontariusze, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie festiwalu. Ponad 1000 osób zgromadził koncert Arki Noego, a ok. 400 młodych przybyło na koncert Wyrwani z Niewoli – powiedział KAI ks. Przemysław Kapała.

Duchowny wskazał, że tematem przewodnim festiwalu jest przyjaźń. – Chcemy zaprosić młodych, aby swoje życie budowali na przyjaźni z Panem Bogiem i drugim człowiekiem. Wielką radością dla nas kapłanów jest to, że młodzi chcą angażować się w takie dzieła i być we wspólnocie Kościoła – podkreślił prezes Stowarzyszenia „Tratwa” na rzecz Ewangelizacji Młodzieży.

Tratwa to także czas rekolekcji. Konferencje na temat przyjaźni głosił salezjanin ks. Dawid Nowak z Wrocławia. – Rozważaliśmy tematy: przyjaźń z samym sobą, przyjaźń z drugim człowiekiem i przyjaźń z Panem Bogiem. Wspólnie uczyliśmy się czym jest przyjaźń, jak ją odkrywać, jak przy niej trwać, by nasze ludzkie relacje były odzwierciedleniem tej najpiękniejszej przyjaźni z Panem Bogiem. Ten czas trzech 45-minutowych spotkań odsłonił młodym możliwość szukania pięknych relacji ze sobą nawzajem. Tratwa jest przestrzenią, gdzie młodzi ludzie mogą nawiązywać relacje, poznawać się także od strony duchowej. Czas rekolekcji kończymy Eucharystią, aby zaprzyjaźnili się z Panem Bogiem, bo On stał się człowiekiem, żeby być naszym przyjacielem – zaznaczył rekolekcjonista.

Trzeciego dnia młodzi zgromadzili się w kościele Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie, aby uczestniczyć we Mszy św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla, który w homilii życie człowieka przyrównał do płynącej tratwy. Zadał młodym pytania dotyczące ich zaangażowania, mierzenia się z trudnościami w życiu, relacji z drugim człowiekiem, dopłynięcia do celu. – Można powiedzieć, że na tym festiwalu płyniemy do jego końca, a w życiu dokąd płynę? Co jest moim celem? Pozwólcie, że zostawię was z tym pytaniem. To, że staramy się, że angażujemy się to bardzo dobrze, ale w którą stronę płynę, dokąd ma mnie to wszystko doprowadzić? Co jest na końcu? – mówił pasterz Kościoła kaliskiego.

Młodych na „Tratwie” odwiedził także biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI