Modlitwa i spotkania z uchodźcami z Ukrainy
26 lutego 2023
W związku z rocznicą wybuchu wojny na Ukrainie w Kaliszu i Lipe odprawiono Msze św. w intencji Ukraińców przebywających w diecezji kaliskiej oraz tych, którzy pozostali w swoim kraju, a przede wszystkim proszono o pokój. Rocznica była też okazją do podsumowania działań Caritas Diecezji Kaliskiej na rzecz mieszkańców Ukrainy.
Modlitwa i spotkania z uchodźcami z Ukrainy

Mija rok od napaści na Ukrainę. To bardzo tragiczne wydarzenie. Przez cały ten rok próbowaliśmy pomagać jak mogliśmy tym, którzy do nas przybyli z Ukrainy i tym, którzy zostali tam na miejscu. W tych dniach przede wszystkim modlimy się o pokój, o to, żeby Ukraińcy mogli żyć, mieszkać, pracować w wolnym kraju, a także chcemy prosić o Boże błogosławieństwo dla tych wszystkich, którzy niosą konsekwencje tej wojny, których dotknęły nie tylko wygnanie, ale także choroby, cierpienia – powiedział KAI biskup kaliski Damian Bryl.

W Domu Studenta Akademii Kaliskiej „Bulionik” w Kaliszu odbyło się spotkanie, podczas którego podsumowano szereg działań podejmowanych na rzecz Ukrainy. Organizatorem wydarzenia była Caritas Diecezji Kaliskiej.

Jak poinformował ks. kan. Piotr Kowalek Caritas Diecezji Kaliskiej udzieliła wsparcia ok. 10 tys. osób. Schronienie w ośrodkach Caritas znalazło 750 osób, obecnie przebywa jeszcze ok. 100 uchodźców z Ukrainy. Wydane zostały posiłki za wartość prawie 890 tys. zł. Caritas we współpracy z parafiami diecezji kaliskiej przygotowała 6 tys. paczek, a 8 kartonów ok. 18 kilogramowych z żywnością, środkami czystości, latarkami wysłano na Ukrainę. Pomocy psychologicznej udzielono 480 osobom, 1500 osób uzyskało pomoc prawną, prawie 600 osobom Caritas pomogła znaleźć pracę, a ponad 100 osób skorzystało z nauki języka polskiego.

W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Ukrainy, uczniowie i studenci, a także osoby dorosłe mieszkające w „Bulioniku”. Studenci studiują na Akademii Kaliskiej głównie informatykę, kosmetologię, pielęgniarstwo.

W sobotę, 25 lutego, w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w miejscowości Lipe Mszy św. w intencji pokoju na Ukrainie przewodniczył ks. kan. dr Błażej Michalewski, proboszcz parafii, a zarazem diecezjalny duszpasterz emigrantów, a homilię wygłosił ks. Roman Woźniak z Kościoła greckokatolickiego. Po Mszy św. odbyło się przedstawienie przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Jankowie Pierwszym.

W niedzielę, 26 lutego, w Kaliskim Domu Opieki Caritas Diecezji Kaliskiej Mszy św. przewodniczył ks. kan. dr. Błażej Michalewski, diecezjalny duszpasterz emigrantów. Obecny był także ks. kan. Piotr Kowalek, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej i ks. Andrzej Kmieciak. W modlitwie i spotkaniu uczestniczyli Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną, a także wolontariusze i pracownicy Kaliskiego Domu Opieki. Przybyli na spotkanie zostali zaproszeni na poczęstunek, po którym odbył się koncert. Teksty piosenek były specjalnie tłumaczone na język ukraiński.

Zdjęcia: Arleta Wencwel-Plata/Opiekun