MSZA KRZYŻMA ŚWIĘTEGO
14 kwietnia 2022
MSZA KRZYŻMA ŚWIĘTEGO

- Chciałbym, abyśmy modlili się o to, żeby w tych bardzo wielu zaangażowaniach nie stracić zasadniczego kierunku, że jesteśmy sługami zbawienia – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu Mszy Krzyżma Świętego. Podczas Eucharystii odnowiono przyrzeczenia kapłańskie. Na początku Eucharystii ks. prał. Adam Modliński przypomniał, że 25 marca minęło 30 lat od powstania diecezji kaliskiej. Dodał, że od 1992 r. dla diecezji kaliskiej wyświęcono 324kapłanów. Wspomniał też zmarłych księży. Zaznaczył, że w ciągu 30 lat istnienia diecezji kaliskiej odeszło do Pana 219 kapłanów. Wspomniał zmarłych biskupów: biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka i bpa pomocniczego seniora Teofila Wilskiego.

Pozdrowił również księży jubilatów świętujących 60., 50. i 25. rocznicę święceń kapłańskich. Wyraził duchową łączność z kapłanami pracującymi poza granicami kraju.
W homilii biskup kaliski podkreślał, że kapłani muszą być sługami zbawienia. - Jesteśmy bracia powołani przez Boga Ojca, naśladujemy Chrystusa, dobrego Pasterza i Jemu służmy przeniknięci mocą z wysoka, mocą Bożego Ducha – powiedział celebrans. Poruszył trzy tematy dotyczące synodu, wojny i formacji. Wskazał, że czas synodu, który przeżywamy w Kościele to czas wielkiej szansy, czas odkrywania Kościoła, odkrywania w nim obecności Jezusa, ale także odkrywania godności każdego ochrzczonego. - Chciałbym drodzy bracia kapłani, aby ten czas synodu, czas spotkań, czas wspólnego słuchania pomógł nam wypracować coraz lepszy styl życia naszych wspólnot, styl, w którym każdy jest szanowany i słuchany, w którym każdy ma swoje zadanie i misję – akcentował kaznodzieja. Nawiązując do wojny na Ukrainie podziękował kapłanom za organizowanie zbiórek ofiar i produktów, a także przyjęcie uchodźców do domów parafialnych i na plebanie. - Bardzo dziękuję, bo to jest piękne i ważne świadectwo. To zaangażowanie jest drogą odzyskiwania naszej wiarygodności i zaufania – stwierdził duchowny. Zauważył, że w perspektywie długoterminowej przed wspólnotą stoją kolejne zadania związane z procesem integracji. – Obecna sytuacja wymaga podjęcia trudu mądrego zarządzania procesem integracji społecznej. Trzeba się do niego przygotować i jak najszybciej go rozpocząć mając jednocześnie na uwadze nie tylko dbałość o integrację uchodźców z polskim społeczeństwem, ale również wspieranie integracji wewnątrz samej społeczności ukraińskiej w Polsce – mówił biskup kaliski. Przekonywał księży, że formacja jest zadaniem na całe życie. - Bardzo chciałbym zaprosić drodzy bracia kapłani, abyśmy chcieli podjąć drogę formacji, abyśmy mogli lepiej odpowiedzieć na wezwanie Jezusa, abyśmy mogli lepiej służyć naszym wspólnotom, bardziej być dla naszych wspólnot. To jest ważne wyzwanie, bo świat, w którym żyjemy jest coraz bardziej wymagający – stwierdził hierarcha.

Prosił księży, aby dziękowali Bogu za dar kapłaństwa i modlili się za zmarłych kapłanów, wśród których są bp Edward Janiak i bp Teofil Wilski. W czasie uroczystej liturgii biskup kaliski pobłogosławił krzyżmo oraz oleje chorych. Przed błogosławieństwem pasterskim życzenia bp. Damianowi Brylowi w imieniu księży złożył bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Słowa życzeń wypowiedziały także siostry zakonne. Mszę św. wraz z bp. Damianem Brylem koncelebrowali: bp Łukasz Buzun, pracownicy Kurii Diecezjalnej, księża dziekani oraz licznie zgromadzeni kapłani z diecezji kaliskiej. 

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI