Msza św. w intencji Rodaków mieszkających na Wschodzie w Sycowie
28 stycznia 2024
Bp Łukasz Buzun przewodniczył w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie Mszy św. w intencji Rodaków mieszkających na Wschodzie. W homilii bp Leon Dubrawski z Ukrainy prosił wiernych, aby codziennie modlili się o zakończenie wojny i nastanie pokoju.
Msza św. w intencji Rodaków mieszkających na Wschodzie w Sycowie

W homilii bp Dubrawski wyjawił, że bardzo lubi śpiewać kolędy. - Kolędy jednają rodzinę, kolędy jednają nas. Tę dobrą tradycję śpiewania kolęd przekazujmy młodemu pokoleniu, bo w kolędach jest cała historia naszego zbawienia – powiedział kaznodzieja.

Opowiadał o tragedii wojny na Ukrainie, wskazywał na ofiary wśród cywilów, na cierpienie kobiet i dzieci. – Kiedy przyjeżdżam do domu rehabilitacji i widzę tych młodych mężczyzn mocno okaleczonych, bez ręki, bez nogi to bardzo cierpię. Kiedy jadę do sióstr opiekujących się kobietami i dziećmi, które straciły mężów i ojców, kiedy widzę jak matka i żona płaczą nad mogiłą, jak dzieci klęczą nad mogiłą swojego ojca to bardzo mocno to przeżywam. Całe miasta i wioski sązniszczone, dlatego proszę módlcie się codziennie, nie wypuszczajcie z ręki różańca – podkreślał biskup diecezji kamieniecko-podolskiej.

Prosił, aby nie ustawać w modlitwie za Ukrainę. – Moja wielka prośba do was: módlcie się codziennie, adorujcie Najświętszy Sakrament, proście Boga na kolanach. Tylko modlitwą możemy uratować Ukrainę- przekonywał bp Dubrawski.

Msza św. była transmitowana przez TV Polonia.

Wraz z bp. Łukaszem Buzunem modlili się: bp Leon Dubrawski, biskup diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie, franciszkanin o. Janusz Nowak, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w miejscowości Maćkowce na Ukrainie, ks. Wacław Buryła, przyjaciel Sycowa, ks. kan. Adam Gmerek, dziekan dekanatu sycowskiego, ks. Rafał Kopis, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie.

Wczoraj w Sycowie odbył się XXI Ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie. Na scenie zaprezentowały się dzieci z Publicznego Przedszkola nr 1 im. Koszałka Opałka w Sycowie. Wystąpili także Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego „Jedliniok” we Wrocławiu, Zespół taneczno-folklorystyczny „Aksamitki” z Ukrainy, Zespół wokalno-instrumentalny „Jurek i Przyjaciele” z Ukrainy.

Podczas koncertu prowadzona była zbiórka charytatywna jako wsparcie dla Rodaków mieszkających na Ukrainie.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Burmistrz Miasta i Gminy Syców Dariusz Maniak, Konsul Generalny RP w Irkucku Krzysztof Świderek i Proboszcz Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła ks. Rafał Kopis.

Patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI