Parafialni koordynatorzy spotkali się w czterech miejscach diecezji kaliskiej
04 marca 2022
Parafialni koordynatorzy spotkali się w czterech miejscach diecezji kaliskiej

Parafialni koordynatorzy spotkali się w czterech miejscach diecezji kaliskiej

Koordynatorzy z parafii diecezji kaliskiej uczestniczyli w czterech spotkaniach formacyjno-organizacyjnych, które odbyły się w Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Krotoszynie i Mikorzynie. Spotkania przygotowała Diecezjalna Rada Synodalna pod kierunkiem jej przewodniczącego ks. Witolda Kałmuckiego.

Celem spotkań było przekazanie koordynatorom parafialnym, czym jest synod i droga synodalna w Kościele, na którą zaprosił papież Franciszek. - Do zadań koordynatorów parafialnych należy wsparcie proboszcza czy duszpasterza w przeprowadzeniu Drogi Synodalnej na poziomie parafii. Chodzi o to, by dotarli oni do osób, które zostaną zaproszone na spotkania. Wiedzieli, gdzie szukać materiałów i jak mają zapoznać się z tematem – mówił w rozmowie z KAI ks. Witold Kałmucki. 

Duchowny podkreślił, że następnym zadaniem koordynatora jest przygotowanie miejsca spotkania i nabożeństwa synodalnego oraz przeprowadzenie dzielenia i przygotowanie syntezy, która zostanie przesłana do Diecezjalnej Rady. Jak zauważył diecezjalny koordynator uczestnicy spotkania nie będą dyskutować, a dzielić się i wsłuchiwać w odpowiedzi innych na pytania m.in.: kim jestem w Kościele, co nas łączy w Kościele i co dzieli, co zachwyca w nim i czego brakuje. 

- Synod to okazja, by wybrzmiało to, co piękne, cenne w Kościele, a wtedy może zmniejszy się proporcja, jeśli chodzi o przekaz informacji o rzeczach trudnych i bolesnych do tych dobrych, która teraz jest mocno zachwiana. Obecnie w dużej mierze przekazywane są rzeczy negatywne o Kościele, na tym koncentruje się opinia publiczna. Ale widzę, że informacja o synodzie wychodzi poza media katolickie i nich wyjdzie z całym dobrem – stwierdził ks. Kałmucki. - Zgodziłam się uczestniczyć w synodzie, ponieważ chcę, aby każdy w parafii miał możliwość wypowiedzenia się i został wysłuchany w sprawach, które są dla niego niełatwe. To jest ważna rola naszej parafii, księży proboszczów, wikariuszy, by wraz z parafialnymi koordynatorami, stworzyli taką przestrzeń i miejsce. Chodzi też o to, by każdy czuł się ważny w Kościele, bo każdy ma w nim swoje zadanie tylko musi je odnaleźć – zaznaczyła koordynatorka parafialna z Krotoszyna. 

Spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu.

Koordynatorzy parafialni otrzymali materiały związane z synodem potrzebne do przeprowadzenia celebracji i spotkań w parafiach oraz broszury dla uczestnika spotkania. Materiały do pobrania i wydrukowania znajdują się także na portalu diecezji kaliskiej w zakładce synod. Na profilu fb diecezji kaliskiej powstało Internetowe Forum Synodalne, czyli grupa Synod 2021 – 2023. Zainteresowane osoby zaproszone są do współtworzenia tego panelu wymiany doświadczeń i myśli. Etap diecezjalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów zainaugurowano 17 października w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu Mszą św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla. 

- Bardzo chciałbym, żeby ten czas synodu pomógł każdemu odkryć, że jest ważny w Kościele, że w tym Kościele ma swoją misję do spełnienia. Chcemy słuchać, a nie dyskutować. Nie chcemy kłócić się, kto ma rację, nie chcemy głosować, po której stronie ta racja jest, tylko chcemy pokornie słuchać tego, z czym Pan przychodzi także przez drugiego człowieka, który jest obok mnie – zaznaczył bp Bryl. Biskup kaliski zachęca, aby w każdej parafii zostały stworzone rady duszpasterskie i ekonomiczne. - Chciałbym, żeby ten czas zaowocował, aby w każdej naszej parafii powstały i działały rady duszpasterskie i ekonomiczne, żeby działały według tego sposobu, który zostawia nam papież Franciszek. To jest bardzo ważne, bo w ten sposób możemy współtworzyć Kościół – mówi ordynariusz diecezji kaliskiej.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI