Podczas zbiórki do puszek dla Ukrainy zebrano kwotę 660 677,00 zł
11 marca 2022
Podczas zbiórki do puszek dla Ukrainy zebrano kwotę 660 677,00  zł

DIECEZJA KALISKA DLA UKRAINY

W parafiach diecezji kaliskiej podczas zbiórki do puszek zebrano kwotę 660 677,00  zł (stan z dnia 18.03.22). Caritas Diecezji Kalskiej nadal przyjmuje wpłaty zebranych ofiar. Numer konta: 15 1050 1201 1000 0022 7106 5233 dopisek „Pomoc dla Ukrainy”.

Dotychczas w ośrodkach Caritas Diecezji Kaliskiej pomoc uzyskało 218 uchodźców wojennych z Ukrainy:

• w ośrodku „Pascha” w Przedborowie 60 osób,
  • w ośrodku w Słupi pod Kępnem 50 osób,
  • w „Domu Bartymeusza” w Domaniewie 30 osób,
  • w Ośrodku Caritas w Dobieszczyźnie 30 osób,
  • w Spółdzielni ,,Imbir’’ przy ul. Gajowej w Kaliszu 8 osób .

Poza zakwaterowaniem Caritas Diecezji Kaliskiej podejmuje następujące działania:

• organizuje paczki żywnościowe, pościel, kołdry, poduszki oraz leki. Przekazano ok. 1500 paczek,
  • wykupuje recepty oraz leki (blisko 3000 zł.),
  • tworzy siatki kontaktów z osobami z Ukrainy w celu sprawnego dostarczenia transportów. Z dowozem do Żytomierza wysyłane są lekarstwa na tarczycę (kwota 3000 zł),
  • dostarcza suchy prowiant do ośrodka OSIR w Kaliszu, w którym są przyjmowani uchodźcy,
  • udziela pomocy w sprawach urzędowych (dokumentacja dotycząca opieki zdrowotnej w naszym kraju dla Ukraińców) - 9 osób uzyskało pomoc,
  • podejmuje działania pomocowe w sprawach prawnych i adaptacyjnych na terenie miasta Kalisza. 13 osób uzyskało konkretne wsparcie,
  • prowadzi świetlicę, w której przebywa 15 dzieci,
  • organizuje wolontariat (pomaga 3 wolontariuszy z Ukrainy)

Uchodźców przyjęło także wiele parafii i domów zakonnych na terenie naszej diecezji.

Pomoc w postaci żywności, ubrań i lekarstw otrzymało ponad 1500 uchodźców. Parafie i domy zakonne diecezji kaliskiej prowadzą nieustanną pomoc migrantom.

Trwa zbiórka w parafiach. Zebrane produkty spożywcze, lekarstwa i odzież zostaną przekazane za pośrednictwem Caritas Diecezji Kaliskiej do Leżajska i Lublina.

Osoby z Ukrainy mające pod opieką dzieci, w czasie poszukiwania pracy, mogą skorzystać z pomocy w Domu Opieki Caritas w Kaliszu (ul. Stawiszyńska 20), gdzie od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00 działa świetlica dla dzieci.