Podpisanie umowy na transport młodzieży na ŚDM w Lizbonie
12 stycznia 2023
Dzisiaj w Kurii Diecezjalnej w Kaliszu nastąpiło podpisanie umowy przez ks. Przemysława Kapałę, diecezjalnego koordynatora ŚDM i Michała Podzielnego, współwłaściciela Biura Podróży „Tempo” z Olesna na transport młodzieży autobusami na ŚDM do Lizbony.
Podpisanie umowy na transport młodzieży na ŚDM w Lizbonie

Na Światowe Dni Młodzieży do Portugalii pojedzie ponad 150 osób. Podróż odbędzie się nowoczesnymi autobusami marki Mercedes. - Biuro Podróży „Tempo” istnieje na rynku od 2005 r., ale mój ojciec prowadzi firmę transportową już od 1993 r. Rocznie przemierzamy setki tysięcy kilometrów. Będziemy starali się wykonać powierzone zadanie jak najlepiej – powiedział Michał Podzielny.

W spotkaniu, podczas którego zostało podpisane porozumienie dotyczące warunków przewozu wzięli udział także biskup kaliski Damian Bryl i ks. Witold Kałmucki, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

Biskup kaliski ma nadzieję, że ten czas młodzież przeżyje w bliskości Pana Boga i drugiego człowieka.

- Przed nami Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Nasza diecezja przygotowuje się do tego wielkiego wydarzenia. Cieszymy się, że zgłosiło się ponad 150 osób. Ufam, że to będzie ważny czas samego spotkania w Porto, a potem w Lizbonie, ale także przygotowań, które już rozpoczęły się nie tylko w wymiarze organizacyjnym, ale także formacyjnym. Bardzo chciałbym, żeby to był ważny czas dla młodych – powiedział KAI bp Damian Bryl.

Młodzież z diecezji kaliskiej Dni w Diecezji będzie przeżywać w Porto. - Jestem po wielu rozmowach z ks. Jorge z Porto, który jest odpowiedzialny za Dni w Diecezji w tamtym miejscu. Bardzo cieszy się, że polska diecezja będzie uczestniczyć w ŚDM w Porto. Powiedział mi, że na Polaków czekają z otwartymi ramionami. Bardzo szanują nasz naród i pamiętają o Janie Pawle II – podkreśla ks. Kapała.

Młodzież przygotowuje się na ŚDM poprzez regularne spotkania. - Chcemy, żeby ten duch Światowych Dni Młodzieży naznaczył duszpasterstwo młodzieżowe w naszej diecezji. Na poziomie diecezjalnym, ale też parafialnym ukazujemy ideę ŚDM, ale też mówimy o tym, co papieże Jan Paweł II,Benedykt XVI i Franciszek mieli do przekazania młodym ludziom w trakcie poprzednich Światowych Dni Młodzieży. Te nauczania ciągle są aktualne – twierdzi duchowny.

Na poziomie diecezjalnym młodzież spotyka się w każdy trzeci piątek miesiąca w ramach spotkań Stand Up, które w diecezji kaliskiej zrodziły się po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie i były odpowiedzią na zaproszenie papieża Franciszka „Wstańcie z kanapy”. Przed ŚDM dodatkowo dla młodych organizowane są spotkania co dwa miesiące.

W przygotowaniu miały młodym pomóc relikwie bł. Carlo Acutisa, które w diecezji przebywały od 3 do 5 listopada. Młodzież spotkała się z błogosławionym 4 listopada w Technikum św. Józefa w Kaliszu. Po Mszy św. celebrowanej przez biskupa kaliskiego Damiana Bryla odbyła się całonocna adoracja przy relikwiach.

Młodzi, którzy z różnych powodów nie mogą udać się do Portugalii, będą mogli spotkać się w diecezji. W planach jest przygotowanie takich spotkań w Kępnie.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI