25 lat szkoły prowadzonej przez siostry salezjanki w Ostrowie Wielkopolskim
17 listopada 2023
- Chciałbym prosić, żebyście szukali sposobów jak można promieniować dobrym duchem nie tylko kształcąc i wychowując dobrych obywateli, ale także promieniując na Ostrów i dalsze tereny naszej diecezji - mówił bp Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego z okazji obchodów 25-lecia Publicznej Szkoły Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim.
25 lat szkoły prowadzonej przez siostry salezjanki w Ostrowie Wielkopolskim

W homilii celebrans podkreślał, że to co się dzieje w szkole sióstr salezjanek jest ważne dla miasta Ostrowa i całej diecezji. - Waszą szkołę przez te lata ukończyło ponad 3 tys. osób. To wielka społeczność ludzi wykształconych, wychowanych i formowanych. Promieniowanie waszej szkoły jest bardzo duże i proszę bądźcie dalej tą wspólnotą promieniującą – powiedział bp Bryl.

Zachęcał społeczność szkolną do szukania inspiracji w Słowie Bożym i odwołując się do Listu św. Pawła do Filipian wskazał na pięć słów.

Pierwsze słowo to radość. - Radujcie się zawsze w Panu, niezależnie od tego co was spotyka. Chciałbym życzyć, abyśmy potrafili spoglądać na nasze życie z radością, dobrym duchem, wierząc, że zawsze Pan jest blisko – zaznaczył kaznodzieja.

Drugie słowo to łagodność, która w rozumieniu ewangelicznym jest mądrością życiową w jaki sposób należy iść do celu. – Musimy ciągle pytać jak naszych uczniów wychowywać, jak im towarzyszyć, żeby osiągnąć dobry cel – zauważył biskup kaliski.

W trzeciej myśli wskazując na słowo zamartwianie się podkreślił, że nie można brać wszystkiego na siebie, że trzeba z innymi podzielić się odpowiedzialnością. - To jest ważne doświadczenie, że w tych naszych problemach i sprawach dobry Bóg jest blisko, ale też są dobrzy ludzie, z którymi mogę podzielić się swoimi sprawami. Szkoła jest doświadczeniem wspólnoty, uczmy się działać razem – mówił celebrans.

Jako czwarte słowo wymienił pokój serca. - Jeżeli jesteśmy blisko Pana Boga to owocem tego jest pokój serca. Chciałbym życzyć wam, żeby dobry Bóg dotykał waszych serc i tym pokojem wszystkich obdarzał – powiedział hierarcha.

Słowo „czyńcie to” uznał za bardzo ważną wskazówkę do tego, aby angażować się w rozwój osobisty. - Szkoła to jest wielka szansa, ale ona wymaga zaangażowania. Bardzo chciałbym drodzy uczniowie zmobilizować was do zaangażowania. Szkoła mimo najlepszych warunków, programów, wyposażenia nie załatwi wszystkiego,  potrzebne jest osobiste zaangażowanie – stwierdził bp Bryl.

Druga część uroczystości odbyła się w synagodze, gdzie uczniowie przygotowali program artystyczny pt. „Spełnił się sen ks. Bosko”.

Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek już 25 lat wpisuje się w historię miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Wszystko zaczęło się w 1998 r., kiedy to dzięki pomocy i gościnności ówczesnego proboszcza parafii św. Antoniego ks. inf. Tadeusza Szmyta szkoła mogła rozpocząć swoją działalność. Siedzibą szkoły stał się Dom Katechetyczny przy kościele św. Antoniego. Na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego obecni byli biskup kaliski Stanisław Napierała i prezydent miasta Mirosław Kruszyński. Pierwszym dyrektorem szkoły była s. Leokadia Pyzio, która pełniła tę funkcje do sierpnia 2006 r. 

27 września 2000 r. nastąpiło uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego w nowym budynku przy al. Słowackiego. Od stycznia 2002 r. rozpoczęły się zajęcia w nowej szkole. We wrześniu 2002 r. założono Gimnazjum i Liceum Sióstr Salezjanek. W 2003 r. szkoła wzbogaciła się o kaplicę, którą poświęcił bp Stanisław Napierała. 

W czerwcu 2005 r. nastąpiło uroczyste poświęcenie sztandaru gimnazjum, a rok później szkoły podstawowej. Licealiści czekali na swój sztandar do 2016 r. 

W 2006 r. dyrektorem szkoły została s. Anna Serafin, a sześć lat później s. Dorota Grzywacz. Od września 2017 r. funkcję tę pełni s. Renata Hałapacz. 

Obecnie w szkole uczy się 400 uczniów i 100 dzieci przebywa w przedszkolu. 

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI