Regionalny Punkt Konsultacyjny dla Osób Zranionych w Kościele
28 grudnia 2021
Regionalny Punkt Konsultacyjny dla Osób Zranionych w Kościele

W grudniu 2021 roku w Kaliszu rozpoczął działalność Regionalny Punkt Konsultacyjny dla Osób Zranionych w Kościele. Projekt ten jest realizowany razem z archidiecezją poznańską i archidiecezją gnieźnieńską, Centrum Ochrony Dziecka oraz finansowany przez Fundację św. Józefa.

W ramach Punktu, odpowiednio przeszkoleni konsultanci świeccy są gotowi przyjąć i z szacunkiem wysłuchać każdą osobę dotkniętą przemocą seksualną w środowisku kościelnym, udzielić odpowiedniej informacji i wsparcia w podjęciu adekwatnych działań. Udzielają też pomocy w nawiązaniu kontaktu z prawnikiem, psychologiem lub duszpasterzem, w zależności od potrzeb i oczekiwań. Udzielenie wsparcia i pomocy jest podejmowane z poszanowaniem godności oraz z zachowaniem dyskrecji. Do punktu konsultacyjnego można zgłosić się na rozmowę osobiście lub uczynić to telefonicznie.

Dyżury w Regionalnym Punkcie Konsultacyjnym dla Osób Zranionych w Kościele odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca w godzinach od 17.00 do 19.00. Spotkanie osobiste jest możliwe w Kaliszu, przy ul. Harcerskiej 1A, w siedzibie Diecezjalnego Centrum „Pro Familia”, natomiast telefonicznie można się kontaktować pod numerem telefonu 663 500 199 (telefon jest czynny w godzinach funkcjonowania Punktu). Osoby zranione mogą także zwrócić się o pomoc w Poznaniu lub Gnieźnie.